Dünya Tarihi

Kara Cuma Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Kara Cuma Tarihi

Kara Cuma ne zaman? Türkiye’de Kara Cuma 24 Kasım 2023 tarihinde başlayacaktır.

Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabileceği üzere doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerinden biri değildir. Açıkcası bu kavram ülkemizin geriden takip ettiği bir akımdır bile denilebilir. Bunun yaşanma sebebi ise globalleşen ve birbiriyle yararlı yararsız birçok bilgiyi paylaşan günümüz dünyasında birçok etkinlik dünya çapına yayılmaktadır. Bunun dışında dolayısıyla market temelli bir gün olan kara cuma aslında markaların insanları avlamak için geliştirdiği günümüz etkinliklerinden biridir. İnsanların ihtiyaçlarını ve zevklerini daha ucuza elde etmelerini sağlayarak fazlasıyla popülerliğe bile ulaşmış bir gündür.

Kara Cuma Nedir?

Black Friday olarak da bilinen Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan Şükran Günü’nden sonraki haftaya denk gelen cuma günüdür. Aslında herhangi bir şekilde kötü şansa işaret olmamasına rağmen kara lakabını almıştır. Özel bir gün olarak tarihe geçmiş ve kültürlerde yer etmiş olmasının ise tek bir açıklaması olacaktır. Bu açıklama ise belirtilen günün Yılbaşı ve Noel dönemleri öncesi alışveriş döneminin başlangıç günü olarak geçmektedir.

Kara Cuma Tarihi

Yılbaşı ve Noel öncesi alışveriş döneminin başlangıç günü düşüncesi insanlarda 1932 yılından beri vardır. Ancak günü özel bir isimle adlandırmak akıllarına ilk kez 1961 yılında gelmiştir.

Kara Cuma, insanlara hayatta kalma maliyetlerini kısa bir sürelik bile olsa daha az miktarlar ödenerek daha fazla mal alınacak şekilde destekler görülmüştür. İndirimler ve kampanyalar sayesinde dükkanlar yüksek karlar elde etmiş ve bu yüksek kazançlarından faydalanabilmenin doruklarına ulaşmak amacıyla sabah erken saatlerde dükkanlarını açıp gece geç saatlere kadar çalışmışlardır. Bu durumdan yararlanmak amacıyla sadece çalışma saatlerinde değil fiyatlarda da yüksek miktarlarda cezbedicilik içeren değişiklikler görülmüş ve insanları ihtiyaçlarından fazlasını almaya ve para harcamaya itmiştir.

Bu indirim kampanyaları insanların ceplerine rahatlık getirmek dışında sonuçlar da doğurmuş ve bu doğurduğu sonuçlar dolayısıyla Black Friday adını almıştır. 1961 yılında indirimlerden en yüksek miktarlarda faydalanmaya çalışan bir sürü Amerikalı birey alışverişleri esnasında birbirlerine zarar verecek seviyelere gelmişler ve bir insanlık dramının yaratılmasına adeta sebebiyet vermişlerdir. İnsanların düşüncesiz davranışları sonucu oluşan izdihamlar ve bu izdihamlar sonucu ortaya çıkan sakatlık ve yaralanmalardan sonra bu kültürel ve bir o kadar da ticaret amaçlı alışveriş günü. Şükran Günü sonrası cuma günü, Kara Cuma veya Black Friday adıyla dünya çapında yayılmayı sürdürmeye başlamıştır.

Kara Cuma Nasıl Ortaya Çıktı?

Aslında Black Friday ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmaya başlanmış. Fakat bu özel günü sonrasında İngiltere ve Kanada da kutlamaya başlamıştır. Fakat İngiltere ve Kanada’nın Black Friday olarak adlandırdıkları tarih, Amerika Birleşik Devletleri’nin kutlama yaptığı tarihten farklıdır. Dünyada genel olarak talep gören Kara Cuma kutlamaları Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan Black Friday günüdür. Bu özel günde dünyanın önde gelen perakende ürün satıcıları ve ünlü marka mağazalar önemli indirimler yapar. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı mağazalar, ürünlerini maliyetine satarak yoğun talep görürler.

Kara Cuma Türkiye

Son yıllarda ülkemizde de bazı mağazalar Kara Cuma ismi altında çeşitli etkinlikler yapmaktadırlar. Bu etkinliklerin, Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük oranda olduğunu söyleyememek ile beraber normal zamana göre daha fazla indirimin olduğu söylenebilir. Özellikle son yıllarda, ülkemizdeki Black Friday etkinliklerinin sayısı da artmış durumdadır. Tüketici topluluğu ilgilendiren kısmı da bugünde önemli indirimlerin olmasıdır.

Kara Cuma günümüzde Türkiye’de en çok teknoloji ve bilgisayar oyunları sektörü ile ilgilenen kişilere yardımcı olmaktadır. Oyun firmalarının veya portalların genel olarak Black Friday zamanında şaşırtıcı derecede yüksek oranlarda indirimler uygulamak gibi kar amacı güden üretici firmalardan beklenmeyecek davranışları vardır.

Black Friday zamanlarında İndirim oranlarının bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabildiği bu alışveriş festivalinde Amerika Birleşik Devletleri’nde halka hizmeti ve kazançlarını arttırmayı hedefleyen perakende satış mağazaları kapılarını müşterilere normal şartlarda beklenmeyen şekilde sabah 05.00’da açıyor.

Yine de hiç şaşırtıcı olmayan bir şekilde Black Friday zamanlarında bile alışverişte dükkanlar sabah erkenden açıp gece geç saatlere kadar çalışıyor da olsalar en son sonuç olarak E- Ticaret ve online alışveriş firmaları en fazla karı elde ediyor. Ayrıca söz konusu günü sokaktaki mağazalara kazanç konusunda açık ara fark atarak bitirmiş oluyorlar.

Kara Cuma Ne Zaman?

24 Kasım 2023 Cuma

Kara Cuma 2023 yılında ülkelere göre farklı tarihlerde başlayacaktır. Türkiye’de Kara Cuma 2023 yılında 24 Kasım’da başlayacaktır. Aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleri’nde de 24 Kasım 2021 tarihindedir.

Kara Cuma Adı Nerden Gelmektedir?

Mitlere göre Kara Cuma adlandırılırken dükkanların açılış saati olan sabah 04.00 ila 05.00’daki hava renginden de esinlenilmiş olabileceği söylenmektedir. Sabah erken saatlerinde güneş açmamış olması her ne kadar bir izdihamdan daha güzel veya trajik bir hikaye olmasa da yine de isme bir açıklama getirebiliyor.

Kara Cuma İndirimleri Nelerdir?

Kara Cuma günü özellikle alışveriş sitelerinde neredeyse aklınıza gelen tüm ürünler de indirim olmaktadır. Giysi, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar, televizyon, beyaz eşya indirimin en çok olduğu ürünler olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle teknolojik ürünlere büyük bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen bütün perakende satış mağazaları yüksek oranlarda indirim yaptıklarından bir süre sonra aralarındaki rekabet aynı ürüne kim daha fazla indirim yaptı şekline dönüşmektedir ve bu rekabetten tüketici bir akbaba edasıyla faydalanmaktadır.

İstatistikler devreye girdiği zaman Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonominin neden bu kadar düzenli olduğu sorusunun cevabı tüketici kütlenin para sahibi olduğundan ve tüketmeyi sürdürdüğünden ortada sıcak para akışının yüksek oranda tutulmasıdır. Bu her ne Amerika Birleşik Devletleri adına çok güzel bir istatistik de olsa daha hiçbir şeydir. Yıl boyunca hareketli bir ekonomiye sahip olmasının yanı sıra Black Friday döneminde 4 günde mağazaları 100 milyon civarında insan ziyaret etmekte ve sadece bu kişiler sayesinde ekonomi daha da hareketleniyor ve 40 milyar dolar değerinde para sıcak bir akış gerçekleştiriyor.

Black Friday izdiham yaratmanın dışında insanları kendi aralarında “Deal” adı verilen ticaretlere iterek insanlar arası iletişimi de arttırmaktadır. Bahsedilen ticaret yönteminde istediğiniz televizyon tükendiyse sahip olan birine yerine başka bir şey teklif ederek alabiliyorsunuz ve bir değiş tokuş gerçekleştirilip iki taraf da mutlu edilmiş oluyor.

Kara Cuma İndirimleri İçin Reklam Alanı

Kara Cuma İndirimleri
Kara Cuma Reklam Alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.