12. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

12. SINIF ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Türkiye ile diğer Türk Cumhuriyetleri’nin günümüzdeki ilişkilerini Orta Asya, Hazar bölgesi ve Kafkasya’daki fırsatların değerlendirilmesi bağlamında değerlendiriniz.

2. Sırbistan’ın Kosova ile Bosna-Hersek’i neden işgal etmiştir? Bu işgal sırasında kültürel mirasın yok edilmesine ve Boşnaklara karşı uygulanan soykırıma küresel güçlerin ve uluslararası örgütlerin yaklaşımları nasıl olmuştur?

3. 2003’te Irak’ın işgalinin nedenlerini ve sonuçlarını açıklayınız. Güney komşusunun işgaline Türkiye’nin tutumu nasıl olmuştur?

4. İletişim teknolojisindeki gelişmelerin insan yaşamına olumsuz etkileri neler olmuştur?

5. Türkiye’nin, mülteci sorununa yaklaşımını, Avrupa ülkelerinin bu soruna yaklaşımlarını Suriyeli mülteciler örneği üzerinden karşılaştırınız.

6. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının toplumumuz üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini kendi yaşamınızdan örneklerle açıklayınız.

7. ABD ve Rusya’nın terör örgütlerinin ortaya çıkışındaki rolleri ile kendi ülkeleri dışında meydana gelen terör eylemleri karşısındaki tavırlarındaki farklılığın veya tutarsızlığın nedeni neler olabilir?

8. 2013’te Türkiye’de yaşanan gezi parkı olaylarının arkasında yer alan güçlerin amaç ve hedefleri nelerdi?

9. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimindeki amacı neydi? Türk toplumunun bu darbe girişimine tepkisi neler olmuştur?

10. Türkiye’nin milli sanayi oluşturma çalışmalarını Türksat, Anka, Hürkuş, Göktürk, Altay gibi projeler ekseninde açıklayınız.

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.