Tarihte En Çok Satan 10 Kitap – Dünya Çapında Milyonlarca Satan Kitaplar

Gelmiş Geçmiş En Çok Satan Kitaplar

Tarihte En Çok Satan 10 Kitap

Bu yazımızda tarihte en çok satan 10 kitap listesine yer verdik.Dünya çapında milyonlarca satış yapan kitapları inceleyin. Tarihte en çok satan 10 kitap;

  • Ayişe
  • Aslan, Cadı ve Dolap
  • Küçük Prens
  • Kızıl Köşkün Rüyası
  • On Küçük Zenci
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı
  • Yüzüklerin Efendisi
  • İki Şehrin Hikayesi
  • Xinhua Zidian
  • Don Kişot

Tarihte En Çok Satan 10 Kitap

Tarih boyunca en çok kopya satımı yapılmış kitabı bulmak zorlayıcıdır. Kitap satış fiyatlarının toplandığı tek bir kaynak bulunmamasının yanında yayınevleri belli kitaplar için ne kadar satıldığı bilgisini paylaşmak istemeyebilir. Bunun yanında açıklanan rakamların yanlış olması da bir olasılıktır. Bir kitabın yıllar içerisinde farklı baskılarının çeşitli ülkelerde piyasaya sürülmesi tek bir kaynak tarafından satılan kitapların sayısının belirlenmesini zorlaştırırken bazense yayınevleri reklam başarısını artırmak amacıyla bir kitabın satım oranlarını abartabilir.

Bunun yanında telif hakkı söz konusu olmayan kitapların satış sayısını bulmak neredeyse imkansızdır. Çünkü bu tarz eski kitaplar kamuya açık olduğundan farklı yayınevleri tarafından aynı süre zarfında basılıp piyasaya sürülebilir. Aslında bir-iki yıldan uzun süredir piyasada olan ve/ya uluslararası dağıtımı yapılan bir kitabın ne kadar satıldığını tam olarak bilmek çok zordur. Bu koşullara uyan bir kitabın satış oranlarının açıklanması en iyi ihtimalle bilgiye dayalı bir tahmin sonucunda olacaktır.

Bununla birlikte tarihte en çok satılan kitapların tespit edilmesi sırasında dini (İncil, Kur’an veya Tevrat gibi) ve politik (Başkan Mao’dan Seçme Sözler) metinlerin hesaba katılması farklı bir tablo oluşturur. Bilindiği gibi pek çok dini kitap, bağlı olduğu din içerisinde müritler tarafından okunma zorunluluğuyla piyasaya sürülmüştür. Bu da bu tarz kitapları Dickens’ın romanlarıyla kıyaslamayı imkansız kılar. Bu tarz kitapların en çok satılan kitaplar listesinde incelemenin bir sorunu da çok eski metinler oldukları için tarih boyunca ne kadar satıldıklarını belirlemenin imkansız olmasıdır. Bu türden kitapların tarih boyunca muhtemelen yüzlerce milyar (hatta belki birkaç milyar) adetinde satıldığı kesindir. Fakat emin olmak güçtür. Aynı zamanda bu tarz kitapların çoğunlukla elden ele dolaşması veya dini merkezler tarafından potansiyel takipçilere verilmesinden dolayı da satış oranlarını bilmek zorlaşır. Bu nedenle bu türden dini ve politik kitapların tarihte en çok satılan kitaplar listesine eklenmemesi daha uygun olacaktır.

Çok Satan Kitaplar
Tarihte En Çok Satan 10 Kitap

10. Ayişe

(She: A History of Adventure) İlk basımı 1887’de yapılan ve H. Rider Haggard tarafından yazılan bu kitap Cambridge profesörü Horace Holly ve manevi oğlu Leo Vincey’nin Afrika’nın içlerindeki kayıp bir krallığa yolculuklarını anlatır. Çok eski olması nedeniyle ne kadar satış yapıldığı tam olarak belli olmayan Ayesha’nın 85 milyon satıldığı tahmin edilmektedir.

9. Aslan, Cadı ve Dolap

(The Lion, The Witch, and the Wardrobe) C.S. Lewis tarafından 1950’de yazılan bu kitap tarih boyunca yaklaşık 85 milyon kopya satmıştır.

8. Küçük Prens

(Le Petit Prince) Antoine de Saint-Exupery tarafından 1943’te yazılan bu çocuk kitabı, sadece çocukları değil yetişkinleri de kendisine hayran bırakmasıyla çeşitli dillere çevrilmiş ve milyonlarca yazmıştır. Ne kadar satıldığı konusunda tartışmalar olsa da Küçük Prens’in satışlarının 80-200 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.

7. Kızıl Köşkün Rüyası

(Dream of the Red Chamber) 1791 yılında Cao Xueqin tarafından yazılan ve Qing Hanedanlığı’nın yükseliş ve çöküşünü anlatan bu Çin romanı, Çin edebiyatının klasiklerinden kabul edilmektedir. Hala hakkında yeni teoriler ortaya atılan ve akademisyenler tarafından yeni okumaları öne sürülen Dream of the Red Chamber, ortaya çıktığı tarihten beri popülerliğini korumakta ve yaklaşık 100 milyon sattığı düşünülmektedir. Bununla birlikte çok eski olmasından dolayı satış oranları yine tahminidir ve muhtemelen gerçekte olandan çok daha düşüktür- sonuçta bu kitap yüzlerce yıldır dünyanın en kalabalık ülkesindeki insanlar tarafından okunmaktadır.

6. On Küçük Zenci

(And Then There Were None) İlk basımı 1939’da basılan bu Agatha Christie romanının satış verileri de tahminidir. Bununla birlikte Agatha Christie’nin 1 milyar satış oranıyla bir zamanlar “çok satan yazar” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği göz önünde bulundurulduğunda And Then There Were None’nın- Christie’nin en çok satan kitabı- 100 milyon satması gayet olasıdır.

5. Harry Potter ve Felsefe Taşı

(Harry Potter and the Philosopher’s Stone) 1997’de yazılması dolayısıyla modern satış takip metotlarıyla ne kadar satıldığı takip edilebilen Harry Potter, pek çok ülkede basılması ve çoğu zaman satış oranlarının abartılması nedeniyle tam olarak ne kadar satıldığı tahmin edilemeyen kitaplardan birisidir. Bununla birlikte dünya genelinde 100-120 milyon satıldığı düşünülmektedir (çoğu kaynakta açıklandığı şekliyle 107 milyon).

4. Yüzüklerin Efendisi

(The Lord of the Rings) Modern fantezi türünün oluşmasında büyük rol oynayan J.R.R. Tolkien’in en çok satan kitabı olan Yüzüklerin Efendisi aynı zamanda tarih boyunca en çok satan epik fantezi kitabıdır. 1954’te bir yayımcı tarafından çok uzun olmaları nedeniyle üç kitaba ayrılmadan önce tek kitap olarak piyasaya sürülen bu kitabın satış verileri de tek kitap olduğu düşünülerek hesaplanmıştır. Tolkien’in bu eseri tarih boyunca 150 milyon kopya satmıştır.

3. İki Şehrin Hikayesi

(A Tale of Two Cities) Charles Dickens’ın 1859’da piyasaya sürülen, sınıf farkları ve Fransız Devrimi’ni konu alan bu kitabının telif haklarından mahrum olmasının sonucu olarak son 150 yılda yüzlerce yayınevi tarafından çeşitli kez baskıya gönderilmiştir. Bu nedenle ne kadar satıldığını kesin olarak bilmek imkansızdır. Dickens’ın bu kitabının 200 milyon sattığı gerçeği tartışmalı olsa da pek çok okulda edebiyat derslerinde zorunlu okutulması nedeniyle imkansız bir satış oranı değildir.

2. Xinhua Zidian

(Yeni Çince Karakterler Sözlüğü) 1953’de piyasaya sürülen ve Yeni Çince Karakterler Sözlüğü anlamına gelen bu sözlük, Çin’deki okullar tarafından standart sözlük olarak kabul edilmesinden dolayı satışa çıktığı tarihten beri en az 400 milyon satmasını sağlamıştır. Çin’in dünyada en çok nüfusa sahip ülke olması ve çoğu okul öğrencisi tarafından bu sözlüğün tercih edilmesi, Xinhua Zidian’ın en çok satan kitaplardan birisi olmasını sağlamıştır.

1. Don Kişot

(Don Quixote) Miguel de Cervantes tarafından 1612’de yazılan ve tarihteki ilk romanlardan birisi olarak kabul edilen Don Quixote, talihsiz bir şövalyenin başına gelenleri anlatır. Çok eski bir kitap olmasından ve yıllar boyunca pek çok dile çevrilmesinden dolayı ne kadar satıldığını tam olarak bilmek mümkün olmasa da, tarih boyunca popülerliğini korumasından yola çıkarak en az 500 milyon sattığı tahmininde bulunulabilir. Bu da Don Quixote’u tarih boyunca en çok satan kitap konumuna getirir.

Yorum Yap

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi