Tarih Bölümü İş İmkanları – Tarih Bölümü Çalışma Alanları

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? Tarih Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Tarih Bölümü İş İmkanları

Tarih bölümü iş imkanları başlıklı yazımızı hazırlayarak tarih bölümü mezunlarına destek olmayı, onlara yol göstermeyi ve onların iş olanakları ile ilgili yapacağı araştırmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. Tarih bölümü iş imkanları ve tarih bölümü çalışma alanları ile ilgili tüm ayrıntılar bu yazımızda. Tarih bölümü mezunları için iş imkanlarını belirlemek ve tarih bölümünü bitirenleri genel olarak bilgilendirme amacıyla bu yazıyı hazırladık. Daha fazla bilgi ve destek isterseniz en aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tarih bölümünden mezun olduktan sonra neler yapabilirim? sorusu, her yıl tarih bölümünden mezun olan binlerce kişinin mezuniyet sürecinde kendisine sorduğu temel sorulardan birisi olmaktadır. Bu temel soruya yanıt vereceğimiz bu yazımızda öncelikle tarih mezunu profilini çıkarmakta yarar vardır. Bir tarih mezunları hangi özellikleri taşımalı? Tarih mezunlarında bulunması gereken nitelikler nelerdir?

Tarih Bölümü Mezunlarında Bulunması Gereken Özellikler

Bage Grant, Thinking in History adlı kitabında, tarih eğitimi hangi yaşamsal becerilerin kazandırılmasını sağlar diye baktığımızda şu sonuçlarla karşılaşırız:

 • Geçmiş ve farklı kültürler konusunda bilme ve öğrenme isteklerinin uyandırılmasını,
 • Hem kişisel hem de ulusal kimlik duygusu kazanmalarını,
 • Geçmişte ve bugünde yaşayan değerlere, kültürlere ve halklara karşı hoşgörülü olmalarını,
 • Geçmişin ve bugünün başarı ve özverilerine karşı saygılı olmalarını,
 • Kanıtlar yardımıyla hayal gücünün ve karakterlerinin beslenmesini,
 • Bugünü anlamaları ve yorumlamalarını,
 • Neyin doğru ve neyin yanlış olduğuna ilişkin tarihsel örnekler yoluyla ahlaki farkındalık duygusu geliştirme,
 • Yurttaşlık konusunda, tarihsel bir bakış açısı kazandırarak, çok kültürlü kavrayış, sürdürülebilir kalkınma ya da kişisel, toplumsal ve sağlık eğitimi bakışı kazanmalarını,
 • Tarih zengin insan çeşitliliğiyle dolu olduğu için, çoğulculuk duygusunu geliştirmelerini,
 • Gerilim ve kaos altında kolektif kimlik geliştirebilmelerini,
 • Bilinmezlik ve belirsizlikle yaşama kapasitelerinin geliştirilmesini,
 • Etkili ve motivasyonu sağlanmış öğrenmenin temeli olarak anlamlandırma isteği sağlaması

Tarihçinin Özellikleri Nelerdir?

Tarih bölümü iş imkanları arasında tercih yapabilecek olan kişide yukarıdaki becerilerin bulunması kaçınılmazdır. Tarih bölümünden mezun olmuş bir kişide bu becerilerin yanı sıra başka özellikler de beklenmektedir. Üniversitelerin tarih bölümünü bitirenler, her şeyden önce tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji ve felsefe gibi sosyal bilimlerin tüm alanlarına ilgi duyması az ya da çok bu alanlarda çalışmış olması gerekmektedir. Bunun yanında tarih mezunlarının Arapça, Farsça, Çince gibi bir Doğu dilinin yanında İngilizce, Almanca, Rusça gibi bir Batı dilini bilmesi oldukça önemlidir. Bunların yanında tarih bölümü mezunlarının Osmanlıcayı da çok iyi düzeyde bilmeleri beklenmektedir. Tarih bölümünden mezun olmuş birisinin entellektüel bakımdan donanımlı, bir bilimsel meraka ve araştırma isteğine sahip olmasının yanında gelişmiş bir yazma yeteneğine de sahip olması gerekmektedir. Tarihçi, her şeyi bir yana bırakarak tarih bilimine katkıda bulunmayı temel hedef olarak belirlemelidir.

Tarih bölümü mezunlarında bulunması gereken özelliklerden bir çoğunu taşıyan ve Türkiye’de yaşamış önemli tarihçilerden birisi olan Zeki Velidi Togan ve onun tarihçiliği şöyle tanımlanmıştır;

Zeki Velidi Togan daha pek genç yaşında tarihe ulusal bir düşünce ile atılmış ve maceralı geçen hayatında tarihçiliğe hiç ara vermemiştir. Bu konuda­ki özel yeteneğinin ve çok dil bilmenin verdiği olanaklarla büyük bir tarihçi olmuş ve tarihçi ol­mak için gereken yardımcı bilimlerde de aynı düzeye gelmeyi başarmıştır. Büyük tarihçi olmanın şartlarından biri tarihî olaylara iyice egemen olmak, kaynaklardaki gerçek ve yanlış payını iyi hesaplamak, olayların da­ha önceki olaylarla bağlantısını iyi tahmin etmektir.

Çok düzenli bir okuma programını tamamlamış, yabancı dil bilgisini geliştirmiş ve derslere ilk yıldan çalışarak mezuniyet ortalamasını yükseltmiş tarih bölümü mezunları için iş olanakları oldukça fazla olacaktır. Tarihçilik, iş bulma olanağı kısıtlı bir alan olsa da bu alan çok yetenekli ve meraklı, kendini yetiştirmeye istekli kimselere doyurucu çalışma olanağı sağlamaktadır.

Tarih Bölümü Mezunlarının Karşılaştıkları Sorunlar

Tarih bölümünden mezun olanların yaşadığı sıkıntılar genel olarak iş bulmayla ilgili olmaktadır.  Çünkü tarih bölümünden mezun olup tarih ve tarihçilik ile ilgili işi yapmayanların sayısı oldukça fazladır. Tarih bölümünü bitirenler için iş bulmak her geçen yıl zorlaşmaktadır. Tarih bölümü iş imkanları açısından kolaylıkla iş bulunan bir alan değildir.

Türkiye’de yeni mezun olmuş öğrencilere genel olarak yaklaşım olumsuzdur. Bu olumsuz yaklaşım tarih bölümü mezunları için de geçerlidir. Yeni mezun olmak yani deneyimsizlik tarih bölümü mezunları için önemli sorunlardan biridir.

Bu Haziran ayında tüm tarih programlarından 8.763 öğrenci mezun oldu. 2018-2019 akademik yılında ise tüm tarih programlarında 85.675 öğrenci öğrenim görmektedir. Her yıl binlerce mezun veren tarih bölümüne yine her yıl binlerce öğrenci kayıt olmaktadır. Türkiye’nin bu kadar çok tarih mezununu tarih ile ilgili alanlarda istihdam edebilecek bir yapıya sahip olmadığı ortadır. Yalnızca öğretmen olarak atanmak için KPSS’ye giren tarih mezunu sayısı 20 binden fazladır. Her atama sürecinde sınava giren tarih öğretmeni adayalarının en çok % 1’i atanabilmektedir. Tarih öğretmenliği atamaları zor mu diye soracak olursanız; evet, atanma oldukça zordur.

Tarih Bölümü Mezunları Hangi İşlerde Çalışabilir? Tarih Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Tarih bölümünü bitirenler için hazırladığımız yazımızın bu bölümünde genel olarak tarih bölümü mezunu ne iş yapar? Tarih bölümü iş imkanları nelerdir? sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Tarih bölümünü bitirenler “Tarihçi” unvanını alırlar. Tarihçi unvanı ile tarih bölümü iş imkanları arasında bir tercih yapabilmektedir. Tarih bölümünden mezun olanlar aşağıdaki alanlarda çalışabilir.

 • Öğretim Görevlisi
 • Araştırma Görevlisi
 • Öğretmen
 • Arşiv Çalışanı
 • Arkeolog
 • Müze Çalışanı
 • Memur
 • Turizm Rehberi
 • Askeri Personel

Bunların yanında özel araştırma merkezlerinde, vakıflarda, gazetelerde ve dergilerde araştırmacı veya yazar olarak da çalışabilir.

Tarih mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları arasında Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri, Bakanlıklar, Arşivler, Müzeler, Üniversiteler, Türk Tarih Kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlardaki çalışma olanağı tarih bölümü iş imkanları arasında sayılmaktadır. Örneğin tarih bölümü mezunları üniversitelerin öğretim görevlisi veya öğretim elemanı kadrolarında görev alabilirler. Bunun için öncelikle tarih bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisans tamamlanmalıdır. Bu konuda Tarih Bölümünde Yüksek Lisans Yapmak – Başvuru Şartları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarih bölümü mezunları ne kadar maaş alır? Tarih bölümü mezunlarının kazanç durumu nasıldır? Bu soruya belirli bir yanıt verebilmek oldukça güçtür. Ancak tarih bölümü mezunu olup devlet memuru olarak görev yapanların maaşları ilgili bakanlıklardan öğrenilebilir.

# Genel olarak tarih bölümü iş imkanları ile ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Tarih bölümünde okuyan veya bu bölümden mezun olmuş ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Yorumları Göster (24)

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi