11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

XVI. Yüzyılın İkinci Yarısından İtibaren Yeniçeri Sayısındaki Ani Artışın Nedenleri Neler Olabilir?

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

11. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabındaki XVI. Yüzyılın İkinci Yarısından İtibaren Yeniçeri Sayısındaki Ani Artışın Nedenleri Neler Olabilir? sorusunu yanıtladık.

XVI. Yüzyılın İkinci Yarısından İtibaren Yeniçeri Sayısındaki Ani Artışın Nedenleri Neler Olabilir?

(Bu Soru Sayfa 61’deki -Aşağıdaki- Grafiğe Göre Yanıtlanmıştır.) 

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Görselleri
XV-XVIII. Yüzyıllar Arasında Yeniçeri Sayısındaki Değişim

Yeniçeri Ordusu, Osmanlı Devleti bünyesinde yüzyılı aşan süreler boyunca birincil ordu görevini gördü. Osmanlı tarihindeki ilk daimi askeri ekip olması sebebiyle de diğer askeri birliklerden çok daha öne çıktı. Özellikle ilk kurulduğu yıllarda içerisinde rol alan kıyasla genç, güçlü ve yetenekli askerler sayesinde Osmanlı Devleti’nin gelişmesine fazlasıyla katkı sağlayan savaşlarda hep Yeniçeri Ordusu gözleri üstüne çekti. Ancak 15. yüzyılın sonlarına doğru keşfedilen Amerika kıtası ile tüm dünyada olduğu gibi Osmanlı Devleti’nde de dengeler değişti. Avrupalı ülkelerin özellikle kendi çıkarları doğrultularında her türlü getirisinden faydalandıkları Amerika kıtası, Osmanlı Devleti’nin dezavantajına oldu. Avrupalı devletlerin fazla nüfuslarını ve kendi bünyesinde barındırmak istemediklerini kolayca gönderebildikleri Amerika, bu devletlerin halkını refah seviyesine yaklaştırmıştır.

Bununla beraber; ulaşımını sağladıkları, her türlü kaynağına el koydukları, ucuz işçiliğe sahip oldukları için gittikçe zenginleşen Avrupa ülkelerinin karşısında Osmanlı Devleti giderek güçsüzleşmekteydi. Sömürgecilik politikası izlemediğinden ve nüfusu giderek arttığından dolayı devletin geliri gittikçe azalıyordu, borçlanıyordu. Ayrıca ekonomik sorunların birinin ardından öbürü geldiğinden dolayı savaş yapıp alanını genişletme lüksü de yoktu. Savaşlar neredeyse duraksadığından ve de Osmanlı parası gittikçe değer kaybettiğinden dolayı ise Yeniçeri Ordusu savaşçıları, istedikleri maaşı alamayıp sürekli olarak isyan çıkarıyorlardı. İstenilen başarılara da ulaşılamayınca Osmanlı Devleti, kaliteden vazgeçip askerlerinin niceliğini arttırmaya başlamıştır. Her türlü insan orduya kayıt olabilmiş, kendi yeteneklerini öne sürüp sürekli yenilik isteyemediklerinden de isyan gibi sorunları azaltmıştır. Devşirme Sistemi yetersiz kaldığından kahve ocaklarına başvuran gençler bile orduya yazılmıştır.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Yeniçerilerin Sayısındaki Artış (Tarih Konu Anlatımı) başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 11. sınıf tarih ders kitabı 2. ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 11. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi