10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite

Türkiye Selçukluları’nın Kuruluş Döneminde Haçlılar İle Karşılaşması Ne Gibi Sorunlara Neden Olmuştur?

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 1. Ünite

10. sınıf tarih dersinin birinci ünitesi olan Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki Türkiye Selçukluları’nın Kuruluş Döneminde Haçlılar İle Karşılaşması Ne Gibi Sorunlara Neden Olmuştur? sorusunu yanıtladık.

Türkiye Selçukluları’nın Kuruluş Döneminde Haçlılar İle Karşılaşması Ne Gibi Sorunlara Neden Olmuştur?

Türkiye Selçukluları, kardeşi Şahinşah ile taht kavgasına girişen 2. Kılıç Arslan yönetimi ele aldığında birtakım sıkıntılar içerisinde kalmıştır. Güneyde Musul Atabeyi Nurettin Zengi’nin devletin topraklarına saldırması üzerine ittifak kurabilmek için Bizans’tan yardım istemeye İstanbul’a giden 2. Kılıç Arslan, bu ittifakla birlikte kısa sürede Mezopotamya üzerindeki iktidarını güçlendirmiştir. Selçuklular çok güçlenmiş ve sınırlarını genişletmiştir. Bunun üzerine Türkmenler de Batı Anadolu’ya kadar akınlarına devam etmiştir. Bu durumlar beraber Bizans’ı korkutmuştur. Bizans bunun üzerine Selçuklular ile beraber olan ittifakını bozmuş ve bu durum savaşın eşiğine gelmiştir. Bizans askerleri 17 Eylül 1176 tarihinde Miryokefalon denilen geçitte Selçuklular tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

Kılıç Arslan imparatoru esir almak yerine bir anlaşma yaparak Bizans’ın Selçuklu sınırlarında bulunan tüm kalelerini yıktırmıştır. Bizansların karşılaştığı en büyük yenilgilerden biri olan Miryokefalon yenilgisi sonucunda Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan def etme istekleri ve umutları tamamen yok olmuştur. Bu zafer Türkiye tarihinde Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra en büyük dönüm noktası olarak sayılabilir. Malazgirt zaferinden sonra da Anadolu’dan Türkleri çıkarma hayaliyle yaşamış olan Bizanslar, Miryokefalon mağlubiyetinden sonra bu isteklerinden vazgeçmiştir. Bu Türkler için mutlak zafer, mutlak dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Malazgirt Zaferi ile beraber kurulan devlet, Miryokefalon zaferi sayesinde korunmuş, güvence altına alınmıştır.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Birinci Haçlı Seferi Nasıl Başladı? Nedenleri ve Sonuçları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 1. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi