10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

Timur’un, Ankara Savaşı’ndan Sonra Şehzade Mustafa’yı Yanında Götürmesinin Amacı Nedir?

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

10. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453) ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki Timur’un, Ankara Savaşı’ndan Sonra Şehzade Mustafa’yı Yanında Götürmesinin Amacı Nedir? sorusunu yanıtladık.

Timur’un, Ankara Savaşı’ndan Sonra Şehzade Mustafa’yı Yanında Götürmesinin Amacı Nedir?

Osmanlı Devleti küçük bir beylik olmaktan çıkıp Anadolu ve Rumeli’yi hakimiyeti altına almış güçlü bir devlet olmaya başladığı sıralarda Timur da İran ve Orta Asya’da büyümeye devam ediyordu. Osmanlı Devleti 1396’da Niğbolu Savaşı ile Balkanlardaki topraklarını güvenceye aldığı sırada Timur, Celayirli ve Karakoyunlu Devletlerini egemenliği altına almış, bu beyliklerin beyleri Osmanlı Devleti’ne sığınmıştır. 1400 yılında Anadolu’ya giren Timur’un Sivas’ı yağmalaması ile Timur ve Yıldırım Beyazıt’ın arası da açılmıştır. Timur bu dönem Memlüklerin zayıflığından faydalanarak Suriye’yi de topraklarına kattığı sırada Yıldırım Beyazıt’a bir mektup göndererek, ondan kendi hakimiyetini tanımasını, Karakoyunlu Beyliği’nin hükümdarını kendisine teslim etmesini, Anadolu’da fethettiği beylikleri beylerine geri vermesini ve şehzadelerden birini rehin olarak gönderilmesini istemiştir.

Yıldırım Beyazıt bu mektubu reddedince Timur ordusunu toplayarak Ankara’ya kadar yürümüştür. 28 Temmuz 1402 yılında Çubuk ovası yakınlarında yapılan savaşta Timur, Osmanlı tarafında bulunan Türkmen askerlerinin saf değiştirmesinin de yardımıyla Yıldırım Beyazıt’ı mağlup etmiştir. Bu mağlubiyet ardından esir alınan Yıldırım Beyazıt ve şehzade Mustafa Çelebi ölümlerine kadar Timur’un esiri olarak kalmışlardır. Timur sultanı rehin olarak tuttuğu için Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına aldığı beylikleri, beylerine geri vermiş ve Anadolu’daki siyasi birliği bozarak Osmanlı’nın ilerleyişini durdurmuştur. Mustafa Çelebi’yi yanında esir olarak tutmasıyla da hem taht kavgası içinde olan diğer şehzadelere gözdağı vermiş hem de Osmanlı’nın şehzadesini esir tutmasıyla gücünü halka göstermiştir. Ayrıca bir şehzade esir almasıyla ileride Osmanlı tahtı üzerinde hak iddia edip parçalamak ve tedirgin etmek de Mustafa Çelebiyi esir tutmasının bir nedenidir.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Ankara Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi