Tarihi Araştırıyoruz!

Tarih Üzerine Yazılmış Araştırmalar, İncelemeler ve Makaleler Yazıyoruz!

Tarih Araştırmaları kategorisinde, Türk Tarihi, İslam Tarihi, Türkiye Tarihi, Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Tarihi, Dünya Tarihi ve Avrupa Tarihi üzerine yazılmış araştırmalar, incelemeler ve makaleler bulunmaktadır.

Tarih Araştırmaları kategorisindeki tüm içerikler; öğrenciler, öğretmenler ve araştırmacılar tarafından Ders: Tarih’e gönderilen yazılardan oluşmaktadır.

Ders: Tarih’e gönderilen ve Tarih Araştırmaları kategorisinde yer alan bu yazılar Editörlerimiz tarafından denetlenerek yayına açılmaktadır. Ancak yazıların içeriğinde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bilgi@derstarih.com e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Araştırma Yazınızı Gönderin!

Tarih konuları üzerinde yazdığınız araştırmaları, incelemeleri ve makaleleri yayınlanması için Ders: Tarih’e göndermek için aşağıdaki formu veya bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Tüm Tarih Araştırmaları

Copernicus (Kopernik) Kimdir? Copernicus Teorisi Nedir?

Nicolaus Copernicus, 1473-1543 yılları arasında bugünkü Polonya'da yaşamış bilim insanıdır. Matematik ve astronomi alanında çalışmıştır.

XVII-XVIII. Yüzyıllarda Avrupa Düşünürleri (17. ve 18. Yüzyıl)

XVII-XVIII. yüzyıllarda Avrupa düşünürleri konusunda Copernicus, Machiavelli, Thomas Moore, Immanuel Kant ve Jean Jacques Rousseau gibi filozofları inceledik.

Ulus Devlet Nedir? Ulus Devletlerin Ortaya Çıkışı

Ulus devlet, belirli bir siyasi sınır içinde yaşayan bir ulusun egemenliğine dayalı devlet biçimidir. Fransız Devrimi ile ortaya çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuyla İlgili Görüşler

Bu yazımızda Wittek, Köprülü, İnalcık ve Gibbons'a göre Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla ilgili görüşler nelerdir? sorusunu yanıtladık.

Türkiye Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi

Türkiye Selçuklu Devleti, 1077'de Selçuklu ailesinden Kutalmış'ın oğlu Süleyman Şah tarafından Anadolu'da kurulmuş bir Türk devletidir. Anadolu Selçuklu Devleti…

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda Savaştığı Cepheler

Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda savaştığı cepheler Kafkas, Kanal, Çanakkale, Irak, Hicaz-Yemen, Suriye-Filistin, Galiçya, Makedonya, Romanya…

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na Neden Girdi?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı'na neden girdi? ne zaman ve nasıl girdi? sorularını tüm ayrıntılarıyla yanıtladık.

Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti

I. Dünya Savaşı'na Osmanlı Devleti ne zaman, nasıl ve niçin girmiştir? Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti konusunu açıkladık.

İkinci Balkan Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

İkinci Balkan Savaşı, 16 Haziran - 10 Ağustos 1913'te Yunanistan, Bulgaristan, Karadağ, Arnavutluk, Sırbistan, Romanya ve Osmanlı Devleti arasındaki savaştır.

Birinci Balkan Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Birinci Balkan Savaşı, 7 Ekim 1912-30 Mayıs 1913'te Osmanlı Devleti ile Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Karadağ arasındaki savaştır.

İkinci Meşrutiyet Nedir? İkinci Meşrutiyet’in İlanı ve Önemi

İkinci Meşrutiyet, 23 Temmuz 1908'de Osmanlı Anayasası'nın yeniden ilan edilmesidir. 11 Nisan 1920'de Mebusan Meclisi'nin padişah tarafından kapatılmasıyla 2.…

Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük ve Batıcılık Nedir?

Osmanlı Devleti’ni dağılmaktan kurtarmak ve eski görkemli günlerine geri döndürmek amacıyla ortaya çıkan Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük ve Batıcılık…

Mustafa Kemal Atatürk’ün Fikir Hayatını Etkileyen Yazarlar ve Düşünürler

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk'ün Fikir Hayatını Etkileyen Yazarlar ve Düşünürler konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatında İz Bırakan Şehirler

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatında İz Bırakan Şehirler başlığında bu şehirlerin Atatürk'ün düşünce yapısına etkilerini inceledik.

Haçlı Seferleri Nedir? Kronolojisi, Nedenleri ve Sonuçları

Haçlı Seferleri, 1096-1272 yılları arasında, Papa'nın öncülüğünde Avrupalı Katolik Devletlerin, Orta Doğu'ya düzenledikleri akınlardır.

1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı Nedir? Nedenleri ve Sonuçları

1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı, 21 Temmuz 1774 tarihinde imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile sona ermiştir. Savaşı Rus Çarlığı kazanmıştır.

Prut Savaşı Nedir? Prut Antlaşması Maddeleri Nelerdir?

Prut Antlaşması, Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti arasında 1710-1711 yılları arasında yapılan savaş sonunda 21 Temmuz 1711'de imzalanmıştır.

Haçlı Seferleri Sonuçları Nelerdir?

Bu yazımızda Haçlı Seferleri Sonuçları başlığı altında Haçlı Seferlerinin siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve dini sonuçlarını inceledik.

Westphalia Antlaşması Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Maddeleri

Westphalia Antlaşması, 15 Mayıs 1648 ve 24 Ekim 1648 tarihlerinde Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Alman Prenslikleri, İspanya, Fransa, İsveç ve Hollanda…

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ailesi ve Manevi Çocukları

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesi konusunu inceledik. Mustafa Kemal Atatürk'ün aile üyelerini ve manevi çocuklarını inceledik.

Kasr-ı Şirin Antlaşması Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Önemi ve Maddeleri

Kasr-ı Şirin Antlaşması, 17 Mayıs 1639'da bugünkü İran'ın Kasr-ı Şirin şehrinde Osmanlı Devleti ile Safevî Devleti arasında imzalanmıştır.

Türkiye Selçuklularında Teşkilat ve Sosyokültürel Yapı

Türkiye Selçuklularında Teşkilat başlığında Türkiye (Anadolu) Selçuklu Devleti'nde devlet, ordu, divan ve saray yönetimi konularını inceledik.

Birinci Haçlı Seferi Nasıl Başladı? Nedenleri ve Sonuçları

Birinci Haçlı Seferi, 1096 - 1099 arasında Papalık öncülüğünde Avrupa'daki birçok devletin Anadolu, Suriye ve Filistin'e saldırdığı savaştır.

İstiklal Mahkemesi Nedir? İstiklal Mahkemeleri Özellikleri ve Önemi

İstiklal Mahkemeleri, Türkiye'de Kurtuluş Savaşı'nın karşısında yer alanları yargılamak için 18 Eylül 1920'de kurulan mahkemelerdir.

Sosyal Sınıf Nedir? Sosyal Sınıflar Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sosyal sınıf, bir toplum içindeki hiyerarşik farklılıktır. Sosyal sınıflar, tarım devriminde özel mülkiyetin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır.

Saksafon Nedir? Saksafon Tarihi

Saksafon, koni ve S biçimindeki pirinçten üretilen ve ağız bölümündeki kamışla ses çıkaran üflemeli bir çalgıdır. 1840’larda Adolphe Sax tasarlanmıştır.

Anadolu’da Kurulan İlk Türk Beylikleri Hakkında Bilgi

İlk Türk Beylikleri, 1071’deki Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu’da kurulan devletlerdir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kurulmuştur.

3’te 3 Tarih 60. Bölüm Soruları ve Cevapları

3'te 3 Tarih 60. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 20 Mayıs 2020'de yayınlanan 60. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

3’te 3 Tarih 59. Bölüm Soruları ve Cevapları

3'te 3 Tarih 59. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 13 Mayıs 2020'de yayınlanan 58. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

İkinci İnönü Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

İkinci İnönü Savaşı, 23 Mart- 1 Nisan 1921 tarihlerinde TBMM ile Yunanistan arasında Eskişehir'deki İnönü'de yaşanmıştır. Savaşı, Türk ordusu kazanmıştır.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi