Tarihi Araştırıyoruz!

Tarih Üzerine Yazılmış Araştırmalar, İncelemeler ve Makaleler Yazıyoruz!

Tarih Araştırmaları kategorisinde, Türk Tarihi, İslam Tarihi, Türkiye Tarihi, Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Tarihi, Dünya Tarihi ve Avrupa Tarihi üzerine yazılmış araştırmalar, incelemeler ve makaleler bulunmaktadır.

Tarih Araştırmaları kategorisindeki tüm içerikler; öğrenciler, öğretmenler ve araştırmacılar tarafından Ders: Tarih’e gönderilen yazılardan oluşmaktadır.

Ders: Tarih’e gönderilen ve Tarih Araştırmaları kategorisinde yer alan bu yazılar Editörlerimiz tarafından denetlenerek yayına açılmaktadır. Ancak yazıların içeriğinde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bilgi@derstarih.com e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Araştırma Yazınızı Gönderin!

Tarih konuları üzerinde yazdığınız araştırmaları, incelemeleri ve makaleleri yayınlanması için Ders: Tarih’e göndermek için aşağıdaki formu veya bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Tüm Tarih Araştırmaları

Zigetvar Seferi Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Zigetvar Seferi ve Kuşatması, Osmanlı Devleti'nin 6 Ağustos - 8 Eylül 1566 tarihlerinde Macaristan Krallığı'nın güneyindeki Zigetvar'ı ele geçirmesidir.

Şeyh Bedreddin Kimdir? Şeyh Bedreddin Olayı Nedir?

Şeyh Bedrettin Olayı, Osmanlı Devleti yönetiminden memnun olmayan köylülerin Şeyh Bedrettin öncülüğünde isyanıdır. İsyanlar 1420'de tamamen bastırılmıştır.

Fetret Devri Nedir? Sonuçları, Önemi ve Özellikleri Nelerdir?

Fetret Devri, Osmanlı Devleti'de Ankara Savaşı sonrası, 1402-1413 yıllara arasında Yıldırım Bayezid'in dört şehzadesi arasında yaşanan mücadele dönemidir.

3’te 3 Tarih 58. Bölüm Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon)

3'te 3 Tarih 58. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 6 Mayıs 2020'de yayınlanan 58. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

Kösedağ Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Kösedağ Savaşı, Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar arasında 3 Temmuz 1243 tarihinde bugünkü Sivas'ta (Zara ile Suşehri arasında) yaşanmış bir savaştır.

Haçlı Seferleri Nedenleri Nelerdir? (Siyasi, Ekonomik, Sosyal ve Dini)

Bu yazımızda Haçlı Seferleri nedenleri konusunu siyasi, ekonomik, sosyal ve dini nedenler başlıkları altında tüm ayrıntılarıyla inceledik. 

Miryokefalon Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Miryokefalon Savaşı, Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında, 17 Eylül 1176'da Denizli yakınlarındaki (Miryokefalon'da) yapılan savaştır.

Asya Hun Devleti Hakkında Bilgi (Kurucusu, Başkenti, Bayrağı, Özellikleri)

Büyük Hun İmparatorluğu da denilen Asya Hun Devleti, MÖ 220'de bugünkü Moğolistan'da yer alan Ötüken'de Teoman tarafından kurulmuştur. MÖ 45'te yıkılmıştır.

Hammurabi Kanunları Nedir? Maddeleri, Özellikleri ve Önemi

Hammurabi Kanunları, Babil kralı Hammurabi tarafından MÖ 1760'ta Akadaça çivi yazısıyla 282 madde olarak yazdırılmış kanunlardır. 1901'de İran'da bulundu.

Anadolu Medeniyetleri Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Anadolu medeniyetleri (Hattiler, Hititler, Frigler, İyonlar, Urartular ve Lidyalılar) tarihini ve özelliklerini inceledik.

12 Hayvanlı Türk Takvimi Nedir? Özellikleri ve Kullanımı

12 Hayvanlı Türk Takvimi, Güneş yılı esaslı bir takvim olup Asya'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlangıcı MÖ. 2367 yılıdır. Yılbaşı ise 21 Mart'tır.

Kutadgu Bilig Nedir? Konusu, Özellikleri ve Önemi

Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacib tarafından 1069 yılında 6645. beyit olarak Kaşgar'da yazılarak Karahanlılar hükümdarının oğlu Uluğ Buğra Han’a sunulmuştur.

Osmanlı Devleti’nde Veraset Sistemi Nedir? Nasıl Uygulanmıştır?

Osmanlı Devleti'nde Veraset Sistemi nedir? ve Nasıl uygulanmıştır? sorularını yanıtladığımız bu yazımızda saltanat sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verdik.

Kerbela Olayı Nedir? Nasıl Oldu? Önemi ve Sonuçları Nelerdir?

Kerbela Olayı, 10 Ekim 680 tarihinde, bugünkü Irak'taki Kerbelâ kentinde, Hz. Muhammed'in torunu Hüseyin ile Emevi halifesi I. Yezid arasında yaşanmıştır.

Bâtınilik Nedir? Bâtıniler Kimlerdir? Amaçları ve Faaliyetleri

Bâtınilik, Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerinin daha derinde gerçek anlamları olduğunu savunan akımdır. Türkler arasında 9. yüzyıldan itibaren yayılmıştır.

Veda Hutbesi Nedir? Veda Hutbesi Metni, Anlamı ve Önemi

Veda Hutbesi, 6-9 Mart 632 (9 Zilhicce 10) tarihinde Mekke'deki Arafat Dağı'nda Hz. Muhammed tarafından on binlerce Müslümana yapılan konuşmadır.

Çaldıran Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Çaldıran Savaşı, Osmanlı Devleti ile Safeviler Devleti arasında 23 Ağustos 1514'te, bugünkü İran'ın Maku kenti yakınındaki Çaldıran Ovası'nda yapılmıştır.

Divân-ı Hümâyun Nedir? Divan-ı Hümayun Üyeleri ve Görevleri

Divân-ı Hümâyun, Osmanlı Devleti'nde en önemli ve yüksek karar organıdır. Orhan Bey döneminde kurulmuştur. II. Mahmud döneminde ise kaldırılmıştır.

Tütün Nedir? Tütün Nasıl Bulundu? Tütün Tarihi

Tütün tarihte ilk kez Orta Amerika yerlileri tarafından kullanılmıştır. Tütün, 1500'lü yıllarda Avrupa'ya, 1600'lü yıllarda ise Türkiye'ye taşınmıştır.

Tarihteki Büyük Salgınlar – En Ölümcül 10 Salgın

Tarihteki büyük salgınlar içinde en ölümcül olanı 14. yüzyıldaki Veba'dır. İnsanlığı etkileyen en büyük 10 salgın hastalık bu yazımızda. Salgınlar tarihi...

Kadeş Savaşı Nedir? Kadeş Savaşını Kim Kazandı?

Kadeş Savaşı, Hitit Krallığı ile Yeni Mısır Krallığı arasında MÖ 1274'te bugünkü Suriye'de yaşanan savaştır. Kadeş antlaşması ile uzun süre barış sağlandı.

3’te 3 Tarih 57. Bölüm Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon)

3'te 3 Tarih 57. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 29 Nisan 2020'de yayınlanan 57. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

Kur’an-ı Kerim Nedir? Ne Zaman, Nerede, Nasıl İndirildi?

Kur’an-ı Kerim, 610 yılında Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde Mekke'deki Nur Dağı üzerindeki Hira Mağarası'nda indirilmeye başlanmış ve bu indirilme süreci 23 yıl…

Vietnam Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Vietnam Savaşı, 1955 - 1975 yıllarında Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Vietnam ile ABD destekli Güney Vietnam arasında yaşanan savaştır. Savaşı Kuzey…

Süpermarket Nedir? Türkiye’de Süpermarket Tarihi

Süpermarket, insanların temel gereksinimlerini karşıladıkları perakende satış yerleridir. 1956'da kurulan Gima, Türkiye'nin ilk süpermarketidir.

Grejuva Nedir? Grejuva Ateşi Nasıl Yapılır? Grejuva Tarihi

Rum ateşi, Bizans ateşi, Roma ateşi, Yunan ateşi, Vahşi ateş, Sıvı ateş olarak da bilinen Grejuva kömür, kükürt ve zift karışımı içeren ateşli bir silahtır.

Little Boy Nedir? Japonya’ya Atom Bombası Neden Atıldı?

Little Boy, tarihte saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasıdır. 6 Ağustos 1945'te ABD tarafından, Japonya'nın Hiroşima kentine atılmıştır.

Yedi Kilise Nedir? Anadolu’daki İlk Yedi Kilise Hakkında Bilgi

Yedi Kilise, Hristiyanlık tarihinin ilk yedi büyük kilisesidir. İncil'in Vahiy bölümünde de adı geçen bu kiliselerin tamamı Türkiye sınırları içerisindedir.

1838 Balta Limanı Ticaret Antlaşması Maddeleri, Önemi ve Özellikleri

Balta Limanı Ticaret Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu ile Birleşik Krallık arasında 16 Ağustos 1838'de İstanbul'un Baltalimanı semtinde imzalanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisine Karşı Çıkan Ayaklanmalar (Tüm İsyanlar)

Bu yazımızda Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı çıkan ayaklanmalar neden sonuç ilişkisi içinde kronolojik olarak incelendi.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi