Tarihi Araştırıyoruz!

Tarih Üzerine Yazılmış Araştırmalar, İncelemeler ve Makaleler Yazıyoruz!

Tarih Araştırmaları kategorisinde, Türk Tarihi, İslam Tarihi, Türkiye Tarihi, Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Tarihi, Dünya Tarihi ve Avrupa Tarihi üzerine yazılmış araştırmalar, incelemeler ve makaleler bulunmaktadır.

Tarih Araştırmaları kategorisindeki tüm içerikler; öğrenciler, öğretmenler ve araştırmacılar tarafından Ders: Tarih’e gönderilen yazılardan oluşmaktadır.

Ders: Tarih’e gönderilen ve Tarih Araştırmaları kategorisinde yer alan bu yazılar Editörlerimiz tarafından denetlenerek yayına açılmaktadır. Ancak yazıların içeriğinde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bilgi@derstarih.com e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Araştırma Yazınızı Gönderin!

Tarih konuları üzerinde yazdığınız araştırmaları, incelemeleri ve makaleleri yayınlanması için Ders: Tarih’e göndermek için aşağıdaki formu veya bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Tüm Tarih Araştırmaları

Kabe Ne Zaman Yapıldı? Kabe’nin İçinde Ne Var?

Kabe, Arabistan'nın Mekke şehrinde Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından MÖ 800'lerde yapılmış bir camiidir. İslamiyet'in ilk ve en kutsal mekanıdır.

Hz. İsa Kimdir? Tarihi Açıdan İsa’nın Hayatı ve Kimliği

Hz. İsa, birinci yüzyılda bugünkü İsrail'de yaşamış ve ölüm cezası almış bir dini liderdir. Hristiyanlığa göre İsa, Tanrı'nın Oğlu ve gelecekteki Mesih'tir.

Fatih Sultan Mehmet Kimdir? Kısaca Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahıdır. 1451 ile 1481 yılları arasında padişahlık yapıştır. Babası II. Murad, oğlu II. Bayezid.

İstiklal Marşı’nın Kabulü, Sözleri ve Anlamı

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı devam ederken Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan şiirdir. 12 Mart 1921'de TBMM'de ulusal marş olarak kabul edilmiştir.

Yunan İsyanı Nedir? Nedenleri ve Sonuçları

Yunan İsyanı, Yunanların Osmanlı Devleti egemenliğine karşı 1821'de Mora'da başlattıkları ayaklanmadır. 1829 Edirne Antlaşması ile Yunanistan bağımsız oldu.

İran İslam Devrimi Nedir? Nedenleri ve Sonuçları

İran İslam Devrimi, 11 Şubat 1979'da İran'ın şahların yönetimindeki monarşiden, İslam hukuku temelli bir teokratik cumhuriyete dönüşmesidir.

İskan Politikası Nedir? Amacı ve Özellikleri Nelerdir?

İskan sözcüğü sakin kılma, oturtma, ev sahibi etme, yerleştirme ve yurtlandırma anlamındadır. Osmanlı Devleti'nde iskan politkası konusunu inceledik.

Kronolojik Sırayla Tüm Osmanlı Padişahları ve Hayatları

Bu yazımızda kronolojik sırayla tüm Osmanlı padişahları ve hayatları konusunu inceledik. Osmanlı Devleti'nin 36 padişahı kimlerdir? sorusunu yanıtladık.

Avrupa Hun İmparatorluğu Hakkında Bilgi

Avrupa Hun İmparatorluğu, 434 ile 469 yılları arasında Doğu Avrupa'nın büyük bir bölümüne egemen olmuş bir devlettir. Kurucusu Kama Tarkan'dır.

İlk Türk Devletleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda tarihte bilinen ilk Türk devletleri hangileridir? sorusunu yanıtladık. Diğer Türk devletleri ve topluluklarını da kronolojik olarak inceledik.

3’te 3 Tarih 35. Bölüm Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon)

3'te 3 Tarih 35. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 16 Ocak 2020'de yayınlanan 35. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

Ayakkabı Ne Zaman ve Nerede Keşfedildi? Ayakkabı Tarihi

Ayakkabı genellikle sokakta giyilen ve altı kösele veya lastik gibi dayanıklı maddelerden yapılan giyecek anlamına gelmektedir. Ayakkabı tarihini inceledik.

İnsanlar Tek Eşli Midir, Çok Eşli Mi? Evlilik Tarihi

Evlilik, iki kişinin yasaların uygun gördüğü biçimde aile kurmak üzere bir araya gelmesidir. İlk yasal evlilik M.Ö. 2350’de Mezopotamya’da gerçekleşmiştir.

Truva Savaşı Ne Zaman Yapıldı? Nedenleri ve Sonuçları

Truva Savaşı, Truva Prensi Paris'in Sparta Kralı Menelaus'un eşi Helen'i kaçırması sonucunda Akhalar ile Truvalılar arasında yaşanan mitolojik bir savaştır.

Altın Palmiye Nedir? Altın Palmiye Kazanan Filmler (1939-2020)

Cannes Film Festivali'nde 1939'dan beri en iyi filme verilen Altın Palmiye (Palme D’or) ödülünü şimdiye kadar iki Türk yönetmen kazanmıştır.

Dinozor Nedir? Dinozorlar Ne Zaman ve Nasıl Yok Oldu?

Yunanca korkunç kertenkele anlamına gelen Dinozor, sürüngenler sınıfından hayvanlardır. Dinozorlar yaklaşık 250 milyon yıl önce yaşamışlardır.

3’te 3 Tarih 34. Bölüm Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon)

3'te 3 Tarih 34. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 9 Ocak 2020'de yayınlanan 34. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

Truman Doktrini Nedir? Truman Doktrini’nin Türkiye’ye Etkileri

Truman Doktrini, 1947'de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman tarafından "komünizm tehdidi" yaşayan devletlere yapılacak yardımı içeren plandır.

Veni Vidi Vici Ne Demek? Kim Tarafından Söylendi?

Veni Vidi Vici sözü Roma imparatoru Gaius Julius Caesar tarafından Zile Ovası'nda MÖ 47 yılında yapılan Zela Savaşı sonrasında söylenmiştir.

LaVeyan Satanizm Nedir? Felsefesi ve İlkeleri

Ateistik satanizm olarak da bilinen LaVeyan satanizm, Macar kökenli Anton Szandor LaVey tarafından1966'da Amerika'da oluşturulan bir satanist inancıdır.

Satanizm Nedir? Satanizmin Tarihi

Satanizm, Şeytan (Satan) karakterini yücelten ve Şeytan'a tapmayı emreden bir inançtır. Satanizm tarihte ilk kez 17. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkmıştır.

İskambil Nedir? İskambil Kartları Tarihi ve Anlamları

İskambil kartları tarihte ilk kez 9. yüzyılda Çin'de ortaya çıkmıştır. İskambil 52 kartlık desteden oluşur. Maça, kupa, karo ve sinek gibi 4 grup vardır.

Sırp İsyanı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Osmanlı Devleti'ne karşı 1804'te başlayan Sırp İsyanı, 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşması gereğince Sırbistan'ın bağımsızlığıyla sonuçlanmıştır.

Louis Pasteur Kimdir? Kuduz Aşısı ve Diğer Buluşları

Louis Pasteur, 1822 - 1895 yılları arasında yaşamış Fransız bilim insanıdır. En önemli keşfi Kuduz Aşısı olup mikrobiyoloji ve kimya üzerinde çalışmıştır.

Süveyş Kanalı Ne Zaman Yapıldı? Süveyş Kanalı Tarihi

Süveyş Kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz'i birbirine bağlamaktadır. 1869'da Osmanlı Devleti tarafından Mısır'da açılmıştır. 193,3 kilometre uzunluğundadır.

3’te 3 Tarih 33. Bölüm Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon)

3'te 3 Tarih 33. bölüm soruları ve cevapları bu yazımızda! 2 Ocak 2020'de yayınlanan 33. bölüm tüm soru ve cevapları vardır.

Türkiye Eurovision’a Neden Katılmıyor? Türkiye’nin Eurovision Tarihi

Türkiye Eurovision Şarkı Yarışması'na 1975'ten 2012'ye kadar 34 kez katılmıştır. Türkiye 2013 yılından bu yana Eurovision'a katılmamaktadır.

Eurovision Nedir? Eurovision Şarkı Yarışması Tarihi (1956-2020)

Eurovision Şarkı Yarışması, 1956'dan beri düzenlenen ve yalnızca Avrupa Yayın Birliği üyesi ülkelerin katılabildiği bir şarkı yarışmasıdır.

Dandanakan Savaşı Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Dandanakan Savaşı, bugünkü Türkmenistan'ın İran sınırı yakınlarında 1040 yılında Selçuklular ile Gazneliler arasında yaşanmıştır. Savaşı Selçuklular…

İpek Yolu Nedir? Tarihi Önemi ve Özellikleri

İpek Yolu, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz üzerinden Avrupa'ya kadar uzanan, Orta Çağ'da çok sık kullanılan bir ticaret yoludur.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi