Sayın Tarih Öğretmenlerimiz,

Bu sayfa, Ders: Tarih Ekibi tarafından sizin tarih dersi ile ilgili gereksinim duyduğunuz konularda size destek olmak için hazırlanmıştır.

Bu sayfada tarih dersi ile ilgili Tarih Dersi Yönetmelikleri, Tarih Öğretim Programları, Tarih Dersi Üniteleri, Tarih Dersi Becerileri, Tarih Dersi Kazanımları, Tarih Dersi Yıllık Planları, Tarih Dersi Günlük Planları, Tarih Dersi Zümre Tutanakları, Tarih Dersi Yöntem ve Teknikleri, Tarih Ders Materyalleri, Tarih Dersinde Değerler Eğitimi, Tarih Dersi İle İlgili Kulüpler, Tarih Ders Gezileri, Tarih Yarışmaları, Tören Programları gibi belgeler bulunmaktadır. Tüm bunların yanında Tarih Dersi ve Tarih Eğitimi ile ilgili alternatif çalışmalar da yer almaktadır.
Ancak bu sayfada olmasını istediğiniz bölümleri veya istediğiniz destek konularını iletişim sayfamızı kullanarak bize iletebilirsiniz.

Tarih Öğretmenleri İçin Belgeler

Tarih öğretmenleri için hazırladığımız ders belgelerine ve dokümanlarına aşağıda ulaşabilirsiniz. Bazı ders belgeleri ve dokümanlar henüz tamamlanamamıştır, hazırlanmaktadır. Ancak daha hızlı bir biçimde eklenmesini ve güncellenmesini istediğiniz bir bölüm veya içerik olursa iletişim sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Tarih Dersi İle İlgili Tüm Belgeler

2020-2021 Tarih Dersi Yıllık Planları (Yeni Müfredata Göre)

Tarih Dersi Yıllık Planı Nasıl Yapılır? Tarih Dersi Yıllık Planı Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yazımızda 2020-2021 eğitim-öğretim yılı tarih dersi yıllık planı tüm sınıf seviyelerinde excel olarak bilgisayarınıza indirilebilir.

Tarih Dersi Üniteleri (Yeni Müfredata Göre)

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Tarih Dersi Ünite Başlıkları

Talim Terbiye ve Kurulu Başkanlığı’nın 2018'de yayınladığı tarih öğretim programında yer alan tüm tarih dersi üniteleri incelenmeye hazır.

2020-2021 Yeni Eğitim Sisteminde Tarih Dersi

Tarih Dersi Seçmeli Mi Oldu?

Bu yazımızda Milli eğitim Bakanlığı tarafından 18 Mayıs 2019'da açıklanan yeni eğitim sistemi içinde tarih dersinin durumunu inceledik.

TÜBİTAK Ödülü Kazanan Tarih Projeleri

TÜBİTAK'a Katılan Tarih Projeleri - TÜBİTAK Birincilik Ödülü Kazanan Tarih Projeleri

Bu yazımızda TÜBİTAK Proje Yarışması'nda kaç tarih projesi yarıştı? Ödül kazanan tarih projeleri hangileridir? sorularına yanıtladık.

Belirli Gün ve Haftalar – Yeni Yönetmeliğe Göre (2020-2021)

2020-2021 MEB Belirli Gün ve Haftalar - Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi (Pdf)

1 Eylül 2018'de yayınlanan yeni yönetmelikle 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için belirli gün ve haftalar çizelgesi yeniden belirlenmiştir.

Değerler Eğitimi Nedir? Tarih Dersinde Değerler Eğitimi

Tarih Dersinde Değerler Eğitimi Kullanılmasının Faydaları

Çocukların ve gençlerin olumlu değerleri keşfedip geliştirmeleri olarak tanımlanan değerler eğitimi, tarih dersinin amaçları arasındadır.

12. Sınıf Çağdaş Dünya Tarihi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Kazanımları

2018 yılında hazırlanan tarih öğretim programında 12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Kazanımları yer almaktadır.

11. Sınıf Türk Kültür Tarihi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Kazanımları

2018 yılında hazırlanan tarih öğretim programında 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Kazanımları yer almaktadır.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Kazanımları

2018'de hazırlanan tarih öğretim programında 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kazanımları yer almaktadır.

11. Sınıf Tarih Dersi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

11. Sınıf Tarih Dersi Kazanımları

Talim Terbiye ve Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı tarih öğretim programında 11. sınıf tarih dersi kazanımları açıklanmıştır.

10. Sınıf Tarih Dersi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

10. Sınıf Tarih Dersi Kazanımları

Talim Terbiye ve Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı tarih öğretim programında 10. sınıf tarih dersi kazanımları açıklanmıştır.

9. Sınıf Tarih Dersi Üniteleri ve Kazanımları (Yeni Müfredata Göre)

9. Sınıf Tarih Dersi Kazanımları

Talim Terbiye ve Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı tarih öğretim programında 9. sınıf tarih dersi kazanımları açıklanmıştır.

Tarih Dersi Becerileri Nelerdir? (Yeni Müfredata Göre)

Tarihsel Düşünme Becerileri - Thinking in History

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı tarih öğretim programında yer alan tarih dersi becerileri yazımızın konusu.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Töreni (10 Kasım 2020)

Atatürk'ü Anma Günü ile İlgili Anma Programı ve Dökümanlar

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, yeni yönetmelikle 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren yapılması zorunlu olan bir anma törenidir.

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Hakkında Bilgi

İstanbul’un Kurtuluşu Ne Zaman? İstanbul'un Kurtuluşu Nasıl Oldu?

Bu yıl yani 6 Ekim 2020'de İstanbul’un Kurtuluşu 97. yılına girecek. Bu yazımızda İstanbul'un Kurtuluşu Nasıl Oldu? açıklamaya çalıştık.

Tarih Dersinin Amaçları Nelerdir? Tarih Neden Öğretilir?

Bir Yurttaş Yetiştirme Aracı Olarak Tarih Dersi

Dünyanın bir çok ülkesinde okullarda okutulan tarih dersinin amaçları genel olarak bir yurttaşlık eğitimi ekseninde dönmüştür.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni (2020-2021)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kutlama Programı ve Dökümanlar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, yeni yönetmelikle 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren yeniden zorunlu olarak kutlanılacaktır.

2020-2021 Tarih Zümre Toplantı Tutanakları (Yeni Müfredata Göre)

Tarih Zümre Toplantıları Nasıl Yapılır? Tarih Zümre Gündem Maddeleri Nasıl Oluşturulur?

Tarih zümre toplantıları ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda olmak üzere yılda üç kez yapılır. 

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi