Sevgili Öğrenciler ve Sayın Öğretmenler

Bu sayfa, Ders: Tarih Ekibi tarafından sizlerin tarih dersi ile ilgili gereksinim duyduğunuz konularda sizlere destek olmak için hazırlanmıştır.

Bu sayfada tarih dersinde kullanılmak üzere Tarih Ders Kitapları, Tarih Dersi Konu Anlatımları, Tarih Dersi Sunumları, Tarih Ders Etkinlikleri, Tarih Dersi Ödevleri, Tarih Dersi Yazılı Sınavlar, Tarih Dersi Performans Çalışmaları, Tarih Dersi Projeleri gibi içerikler bulunmaktadır. Tüm bunların yanında Tarih Dersi ve Tarih Eğitimi ile ilgili alternatif çalışmalar da yer almaktadır. Ancak bu sayfada olmasını istediğiniz bölümleri veya istediğiniz destek konularını iletişim sayfamızı kullanarak bize iletebilirsiniz.

Bu sayfada tarih dersi ile ilgili içeriklerin yanı sıra siz sevgili öğrencilerimizin tarih dersi ile ilgili merak ettikleri ve araştırmak istedikleri sorulara da yanıtlar veriyoruz!

Aşağıdaki Öğrenciler Soruyor sayfamızı kullanarak sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Öğrenciler Soruyor!

Ayrıca siz sayın tarih öğretmenlerimiz, meslektaşlarınızın tarih dersi ile ilgili hazırladıkları içerikleri sosyal medya üzerinden paylaştıkları sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Üreten Tarih Öğretmenleri

Tarih Dersi İçerikleri

Tarih dersi ile ilgili hazırladığımız ders içeriklerine aşağıda ulaşabilirsiniz. Bazı ders içerikleri henüz tamamlanamamıştır, hazırlanmaktadır. Ancak daha hızlı bir biçimde eklenmesini ve güncellenmesini istediğiniz bir bölüm veya içerik olursa iletişim sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Tarih Dersi İle İlgili Tüm İçerikler

İslamiyet Yayılıyor (Tarih Konu Anlatımı)

İslam Medeniyetinin Doğuşu

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İslam Medeniyetinin Doğuşu ünitesinin İslamiyet Yayılıyor konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

I. Selim Dönemi ve Safevilerle İlişkiler (Tarih Konu Anlatımı)

Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595) ünitesinin I. Selim Dönemi ve Safevilerle İlişkiler konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

İslam Dünyası Liderliği (Tarih Konu Anlatımı)

Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595) ünitesinin İslam Dünyası Liderliği konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

II. Bayezid ve Cem Sultan (Tarih Konu Anlatımı)

Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595) ünitesinin II. Bayezid ve Cem Sultan konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Fetihle Gelen Teşkilatlanma (Tarih Konu Anlatımı)

Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595) ünitesinin Fetihle Gelen Teşkilatlanma konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Osmanlılarda El Sanatları (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Osmanlılarda El Sanatları konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

1453-1520 Yılları Arasındaki Başlıca Siyasi Gelişmeler (Tarih Konu Anlatımı)

Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595) ünitesinin 1453-1520 Yılları Arasındaki Başlıca Siyasi Gelişmeler konusunu tüm…

Fetihle Gelen Dönüşüm (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Fetihle Gelen Dönüşüm konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Şair Sultanlar (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Şair Sultanlar konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Halk Kültürü ve Kitabi Kültür – II. Murad’ın Kültürel Faaliyetleri (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Halk Kültürü ve Kitabi Kültür konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Medreseler ve Tekkeler (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Medreseler ve Tekkeler konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Osmanlıda İlim ve İlmiye Sınıfı (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Osmanlıda İlim ve İlmiye Sınıfı konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Osmanlı Devleti’nde Askeri Sınıf (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Osmanlı Devleti'nde Askeri Sınıf konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Anadolu’nun Kandilleri (Tarih Konu Anlatımı)

Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti

Bu yazımızda 10. sınıf tarih dersinin Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti ünitesinin Anadolu'nun Kandilleri konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Türklerde Askeri Kültür (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Türklerde Askeri Kültür konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

10. Sınıf Tarih Dersi Konu Anlatımı – Tüm Üniteler (2019-2020)

Tarih Dersi Konu Anlatımları - Tarih Ders Notları

10. sınıf tarih dersinin 7 ünitesinde yer alan 90 konu başlığının ders notlarını hazırladık. Tüm konularıyla 10. sınıf tarih dersi konu anlatımı bu yazımızda.

İlk Türk Devletlerinin Ticari Politikaları (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin İlk Türk Devletlerinin Ticari Politikaları konusunu tüm ayrıntılarıyla…

İlk Türk Devletleri ve Komşuları (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin İlk Türk Devletleri ve Komşuları konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Kavimler Göçü Ne Getirdi? (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Kavimler Göçü Ne Getirdi? konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Türklerin Ana Yurttan Göçleri (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Türklerin Ana Yurttan Göçleri konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Türklerde Coğrafya ile Oluşan Yaşam Tarzı (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Türklerde Coğrafya ile Oluşan Yaşam Tarzı konusunu inceledik.

Türk Kitabelerine Göre Güç ve Yönetim Anlayışı (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Türk Kitabelerine Göre Güç ve Yönetim Anlayışı konusunu inceledik.

Güç Paylaşımı ve Yönetim (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Güç Paylaşımı ve Yönetim konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Gücün Maddi ve Temel Kaynakları (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Gücün Maddi ve Temel Kaynakları konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Türk Devletlerinde Gücün Meşruiyet Kaynağı (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Türk Devletlerinde Gücün Meşruiyet Kaynağı konusunu inceledik.

Boylardan Devlete (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Boylardan Devlete konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

İlk Türk Devletleri ile İlgili Önemli Siyasi Gelişmeler (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin İlk Türk Devletleri ile İlgili Önemli Siyasi Gelişmeler konusunu tüm…

Orta Asya Kültür Merkezleri (Tarih Konu Anlatımı)

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası ünitesinin Orta Asya Kültür Merkezleri konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Kanunlar Gelişiyor (Tarih Konu Anlatımı)

Orta Çağ'da Dünya

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin Orta Çağ'da Dünya ünitesinin Kanunlar Gelişiyor konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Yerleşik ve Konargöçerler Arasındaki Savaşlar (Tarih Konu Anlatımı)

Orta Çağ’da Dünya

Bu yazımızda 9. sınıf tarih dersinin Orta Çağ'da Dünya ünitesinin Yerleşik ve Konargöçerler Arasındaki Savaşlar konusunu tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi