11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

Layiha Yazarlarının, Devlet Düzenindeki Bozulmalarla İlgili Tespitlerinde Yapmış Oldukları Hatalar Nelerdir?

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

11. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabındaki Layiha Yazarlarının, Devlet Düzenindeki Bozulmalarla İlgili Tespitlerinde Yapmış Oldukları Hatalar Nelerdir? sorusunu yanıtladık.

Layiha Yazarlarının, Devlet Düzenindeki Bozulmalarla İlgili Tespitlerinde Yapmış Oldukları Hatalar Nelerdir?

Layiha yazarları devletin eski, görkemli günlerine dönüşü için çabalarken son yüzyıl içerisinde gerçekleşen değişimleri dikkate alamamışlardır. Özellikle Kanuni dönemini eşitliğin, zenginliğin ve kültürün hat safhada olduğu bir dönem olarak romantize etmişler, Kanuni sonrası dönemdeki hemen her olgunun bunlara ters geldiğini tespit etmişlerdir. Ancak layihalarda ancak devlet içerisinde meydana gelen değişimler ortaya konduğu ve Osmanlı Devleti’nin dış ilişkileri ile Avrupa’nın durumu hakkında incelemeler olmadığı için değişen güç dengelerini; askeri, ticari ve kültürel alanda yaşanan devrimleri görmezden geldikleri için gerçekçi bir resim bulunmaz.

Devleti eski ihtişamına kavuşturmak için sunulan hemen her fikir devlet yönetimi konusunda Kanuni döneminin ilkelerine dönülmesine dayalı olduğu için layihalar gerici olarak nitelendirilmiştir. Dış faktörlerin devlet yönetimi üzerinde sahip olduğu etkilere dikkat edilmeyip tüm sorunlar iç faktörlere bağlanmış, Klasik Dönem’in prensiplerinin Osmanlı içerisinde terk edilmesinin bu sorunları ortaya çıkardığı savunulmuştur. Coğrafi Keşiflerin Akdeniz ticaretine getirmiş olduğu değişikliklerin de göz önüne alınmadığı layihalarda tavsiye edilen ekonomi politikaları eski düzenin varlığına bağımlı olduğu için uygulanamaz görülmüşlerdir. Osmanlı’nın dışişlerinde önlenemez biçimde değişim geçirmiş olan tavır ve rolüne rağmen her şeyin Klasik Dönem ilkelerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi layihalarda gerekli görülmüş, ancak bu görüşler sadece idealist hayaller olarak akıllarda yer edinmişlerdir.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Layiha Nedir? Layihanın Özellikleri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 11. sınıf tarih ders kitabı 2. ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 11. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi