11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

Kapitülasyonlar, Osmanlı Devleti’ni Hangi Alanlarda Etkilemiştir?

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

11. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabındaki Kapitülasyonlar, Osmanlı Devleti’ni Hangi Alanlarda Etkilemiştir? sorusunu yanıtladık.

Kapitülasyonlar, Osmanlı Devleti’ni Hangi Alanlarda Etkilemiştir?

(Bu Soruyu Sayfa 65’teki Metne Göre Yanıtlayınız.) 

Kapitülasyonlar, Kapitülasyonların Tek Taraflı Verilmesinin Nedenleri Neler Olabilir? sorusunun cevabında da yer aldığı şekilde, Müslüman olmayan Osmanlı sakinlerinin birçok farklı alanda avantajlara sahip olmasını sağlamıştır. Bu ayrıcalıklar birincil bir ihtiyacın karşılanması olan barınmadan kendi anlayışlarına göre eğitim verebildikleri okulları açmaları gibi tercihe bağlı olan izinlere kadar uzanmıştır.

18. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti’ne gelir getirisi dışında önemsenecek bir etkisi bulunmayan kapitülasyonlar, ayrıcalıklardan yararlanabilen milletlerin tamamen kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde anlaşmaları grileştirmelerinin bir sonucu olarak Osmanlı Devleti’nin oldukça fazla alanda etkilenmesine sebebiyet vermiştir.

Zamanla, imtiyazlardan yararlanan azınlık sayıda Hristiyanlardan Osmanlı Devleti’nin içişlerine ve dışişlerine müdahale edebilen hale gelen topluluklara dönüşüm gerçekleşmiştir. Osmanlı topraklarının yabancı şirketler için bir tür ham madde kaynağı ve pazarına dönüşmesi dolayısıyla Osmanlı Devleti giderek ekonomik gücünü, ardından da diplomatik gücünü yitirmeye başlamıştır. Sömürgeci devletlerin vatandaşlarının bu duruma sebebiyet verdiği görülmektedir ve dikkat çekmektedir. Yabancı malların ülkeye girişine öncelik veren yabancılar Osmanlı’nın ekonomisine darbe vurmuştur. Kendilerini dini yargı ve hukuk sisteminden muaf kılarak illegal yöntemlerle paylarını artırmış ve de yenilmez hale gelmişlerdir. Elçiliklerinin etrafında sıkı bir yerleşim planı izleyerek normal şartlarda bu imtiyazlara sahip olması mümkün olmayan kişilerin de kapitülasyonlardan faydalanabilecek şekilde sisteme gizli bir şekilde giriş yaptıklarına dair kayıtlar bulunmaktadır. Diğer ülkelerle kurulan ilişkilerde söz sahibi olmaları da Osmanlı Devleti’nin global çapta kuvvetini derinden sarsmıştır.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Kapitülasyon Nedir? Kapitülasyonların Kaldırılması başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 11. sınıf tarih ders kitabı 2. ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 11. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi