10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

İsyanları Organize Eden Liderlerin Açık ve Gizli Amaçları Neler Olabilir

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

10. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453) ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki Coğrafi Konumun, Anadolu’nun Çok Kültürlü Bir Yapıya Sahip Olmasındaki Etkileri Nelerdir? sorusunu yanıtladık.

İsyanları Organize Eden Liderlerin Açık ve Gizli Amaçları Neler Olabilir?

İsyanları organize eden liderlerin amaçlarından önce, isyanların şekillerini ve yaşandığı durumları düşünmek gerekir. Osmanlı özeline baktığımızda, önemli askeri birlikler ve azınlıkların ayaklandırılarak çıkarılan isyanlar görülür. Osmanlı’nın bölgelerinde söz sahibi olan “derebeyi” profilindeki liderlerin veya bahsi geçen önemli askeri birliklerin başkomutanları bu isyanları başlatan ve liderleri olan kişilerdir. Belirli topluluklar üzerinde güç sahibi olan bu kişiler, yönetimin zor olduğu koşullarda isyanlar başlatarak bu zorluktan faydalanarak kendilerine çıkar sağlamaya çalışırlar. Yönetimin zorluğundaki kasıt ise, savaş dönemlerinde cepheye odaklanmış devlet, padişahın ölümünden sonra yerine geçecek kişi için yapılan taht kavgaları, alınan kararlar sonucu tepki gösteren ve sinirli olan halkı kontrol etmeye çalışan devlettir.

Bahsedilen durumlarda sivrilen ve ayaklanmaları organize eden liderler, farklı durumlar için farklı amaçlar gütmüşlerdir. Halklarına kendilerine ait ve kendileri tarafından yönetilen bir toprak vaadi, yeni gelecek padişahların yöneticilik özelliklerine sahip olmayışları ve devletin bekasını istemeleri, sinirli halkın hak ettiği özgürlüklerine kavuşacağını ve baskının bitirileceğini söylemeleri bu liderlerin açık amaçlarındandır. Gizli amaçlar ise bu isyanlar gerçekleşirse öğrenilebilecek veya tahmin edilebilecek olgulardır. Birçok durumda bahsi geçen liderlerin güç elde etmek için isyanları organize ettiği görülse de intikam peşinde olan, kişisel meselelerden ötürü kişi ya da kurumlara zarar vermek isteyen veya birçok asılan liderde iddia edildiği üzere düşman devletler adına ajanlık yapan liderlerin olduğu da söylenebilir.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Şeyh Bedreddin Kimdir? Şeyh Bedreddin Olayı Nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi