10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

II. Murad’a Karşı Devlet İleri Gelenleri Arasında Oluşan Muhalefetin Sebepleri Neler Olabilir?

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

10. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453) ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki II. Murad’a Karşı Devlet İleri Gelenleri Arasında Oluşan Muhalefetin Sebepleri Neler Olabilir?sorusunu yanıtladık.

II. Murad’a Karşı Devlet İleri Gelenleri Arasında Oluşan Muhalefetin Sebepleri Neler Olabilir?

(Bu Soru Sayfa 70’deki Metne Göre Yanıtlanmıştır.)

İkinci Murad kalabalık bir padişah adayı gruptan çıkıp padişah olmuştur. Kendisinden önceki padişahın ve kabinesinin içerisinde köklü yöneticiler vardır ve Şeyh Bedreddin de bu köklü yöneticilerden biridir. Padişah olduktan sonra kabinesine oluşabilecek gruplanmalar ve güçlenmelerden çekinmesi ve bundan kaçınmak istemesi böyle bir durumda doğal olacaktır. Ailesi içerisinde padişah olamayan kardeşlerinin de kendi pozisyonunda gözü olması ve taht için oluşabilecek kavgalardan dolayı konumunun sallanabilme ihtimali, onun kabinesini güvenebileceği ve kendi tarafında olduğunu bildiği kurmaylarla doldurma isteğini açıklar.

Hali hazırda kalabalık bir destekçi grubu olan ve otoritede söz sahibi olan kurmaylarını kabineden sürmesi ve farklı yerlere göndererek nötrleştirme çabası devlet ileri gelenleri içerisinde bir savunma mekanizması olarak muhalif pozisyon almaya itmiş olabilir. Devlet ileri gelenlerinin profillerinden daha derinlemesine bahsetmek gerekirse, hayatları boyunca aldıkları eğitimler ve uzmanlaştıkları alanlarla, daha önce bulunan padişahların güvenini ve saygısını kazanarak kabineye girmişlerdir. Kabinede bulundukları pozisyonlarının getirdiği forsla beraber devlet yönetiminde önemli söz sahibidirler ve kendi destekçi, sempatizan grupları vardır. Bu sempatizan gruplar gerek devlet liderlerinin etnik kökenlerinden veyahut iş alanlarından bağlantılıdırlar. Bahsi geçen devlet liderlerinin bu pozisyonları kaybetmeleri ellerinde bulunan bu gücü de kaybetmelerine neden olacaktır bu sebeple padişaha karşı pozisyonlarını kaybetmemek için duruş almış olabilirler.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Şeyh Bedreddin Kimdir? Şeyh Bedreddin Olayı Nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi