10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

Hamitoğullarının Osmanlı Devleti’ne Topraklarını Satma Nedenleri Nelerdir?

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

10. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453) ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki Hamitoğullarının Osmanlı Devleti’ne Topraklarını Satma Nedenleri Nelerdir? sorusunu yanıtladık.

Hamitoğullarının Osmanlı Devleti’ne Topraklarını Satma Nedenleri Nelerdir?

Tıpkı Osmanlı Devleti gibi, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasıyla ortaya çıkan bir beylik olan Hamitoğulları Beyliği, bulunduğu merkezi konum nedeniyle etrafında bulunan diğer beyliklerle sürekli bir mücadele içinde olmuştur. Osmanlı Devleti Bitinya bölgesini ve Rumeli’yi kontrol altına aldıktan sonra I. Murad döneminde Anadolu’da siyasi bir birlik sağlamak amacıyla Anadolu’daki beylikler çeşitli şekillerde ele geçirilmiştir. Hamitoğulları Beyliği de mücadele içinde olduğu Karamanoğulları beyliğinin baskısından kurtulmak için topraklarının büyük bir kısmını 80.000 altına Osmanlı Devleti’ne satmıştır. Bu satıştan sonra Hamitoğulları beyliği Isparta ve Eğirdir bölgelerini, bu bölgeler bir sancağa bağlanana kadar kontrol etmeye devam etmiştir. Cumhuriyet’in başlangıcına kadar da bu bölgeye Hamid adı verilmiştir.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Selçuklularında Teşkilat ve Sosyokültürel Yapı başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi