12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite

Bir İnsanın Hayatını, Yaşadığı Şehir Ne Şekilde Etkiler?

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları - 1. Ünite

12. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin birinci ünitesi olan 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 12. sınıf inkılap tarihi ders kitabındaki Bir İnsanın Hayatını, Yaşadığı Şehir Ne Şekilde Etkiler? sorusunu yanıtladık.

Bir İnsanın Hayatını, Yaşadığı Şehir Ne Şekilde Etkiler?

Bir insanın hayatını yaşadığı şehir çok farklı yönlerden etkileyebilir. Yaşadığı şehirde verilen eğitimin kalitesi o insanın gelecekte sahip olacağı mesleği doğrudan etkiler. Ayrıca yaşadığı şehirde bulunan hak ve özgürlükler o insanın imkânlarının sınırını belirler. Özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir şehirde insanlar istedikler aktiviteleri yapamayabilirler. Şehirde insanın hayatını etkileyen başka bir faktör ise şehirdeki ekonomik aktivitenin miktarıdır. Mesela Mustafa Kemal Harp Okulu’nda eğitim almak için İstanbul’a gittiğinde İstanbul’un ekonomik ve siyası yönden gelişmiş bir şehir olması Mustafa Kemal’in ülke problemleri ile ile iç içe olmasını sağlamıştır ve böylece Mustafa Kemal de milli bilinç oluşturmuştur.

Şehirler insanlar için büyük bir önem taşır. İnsanlar şehirlere farklı değerler yüklerler ve şehirler ile insanlar arasında manevi bir bağ oluşur. Şehrin kültürel yapısı bireyin düşünce ve fikir yapısına işler. Mustafa Kemal Atatürk’ü etkileyen şehirler ise Selanik, Manastır, İstanbul, Şam ve Sofya’dır. Mustafa Kemal Atatürk bu şehirlerde eğitim ya da görevi sebebiyle bulunmuştur. Atatürk her şehirden farklı bir çıkarım yapmış ve farklı bir bilgi öğrenmiştir. Elde ettiği bilgileri ve çıkarımları kararlar verirken de kullanmıştır.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatında İz Bırakan Şehirler başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 12. sınıf inkılap tarihi ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları – 1. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 12. sınıf inkılap tarihi ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi