10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite

Aynı Dönemde Yaşamış Türk Devletlerinin Birbirleriyle Mücadele Etmesinin Sebepleri Neler Olabilir?

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları - 2. Ünite

10. sınıf tarih dersinin ikinci ünitesi olan Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453) ünitesinin konu başlıkları altında yer alan tüm soruları yanıtladık. Bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabındaki Aynı Dönemde Yaşamış Türk Devletlerinin Birbirleriyle Mücadele Etmesinin Sebepleri Neler Olabilir? sorusunu yanıtladık.

Aynı Dönemde Yaşamış Türk Devletlerinin Birbirleriyle Mücadele Etmesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Tarih boyunca gerek büyük imparatorluklar gerekse küçük beylikler halinde geniş bir coğrafyada yaşayan Türk devletlerinin birbirleriyle mücadele etmesinin en büyük sebebi hakimiyet arayışıdır. Diğer boylara hükmetmek ve siyasi birliği kendi eline almak isteyen birçok Türk devleti tarih boyunca birbirleriyle mücadele etmiştir. Bunun yanında eski Türklerden gelen kut inancı da beyliklerin birbirleriyle ve dış uluslarla savaşmasına etkili olmuştur. Bu mücadelelerin yaygın olarak görüldüğü son dönem ise Osmanlı’nın kuruluşunun başlangıcı olan İkinci Beylikler dönemidir. Bu dönemde Anadolu’daki Türk siyasi birliğinin lideri Anadolu Selçuklu Beyliği yıkılmış ve altındaki beylikler birer birer bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bu dağılma sonucunda ortaya çıkan güç boşluğunda birçok beylik Anadolu’daki siyasi Türk birliğini ele geçirmek için diğer beyliklere karşı mücadeleye girmiştir.

Anadolu’daki Türklerin siyasi birliği kendi liderlikleri altında toplamak her beyliğin hayali olmuş ve Bizans İmparatorluğunun tehditi hala tamamen yok olmadığı için beylikler Anadolu’da birliği sağlayarak gelecekte Bizans İmparatorluğunun yapabileceği saldırılara karşı Anadoluyu savunmak istemişlerdir. Bu doğrultuda İkinci Beylikler Döneminde birçok Türk beyliği birbiri arasında mücadele ederek birbirlerine karşı üstünlük kurmaya çalışmış, Anadolu’daki Türklerin tek lideri olmayı amaçlamışlardır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasından iki yüzyıl sonra da büyük bir güce ulaşmış olan Osmanlı Beyliği, Anadolu’daki diğer beylikleri egemenliği altına alarak Anadolu’daki siyasi birliği tekrardan sağlamıştır. Bu dönemden sonra ise Anadolu’da beylik kavramı kalmamış, beyliklerin toprakları Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi otoritesine bağlanarak beylik sistemi yok edilmiştir.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Ankara Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Not: 10. sınıf tarih ders kitabı 1. ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: 10. sınıf tarih ders kitabı tüm ünite sorularının cevapları için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi