Ders: Tarih
Türkiye'nin Tarih Dersi Sayfası! Tarih dersi ve Tarih ile ilgili özgün yazılı ve görsel içerikler. Tarih ile ilgili her şey burada!

Tarihten Haberler: 8-15 Mart 2019

Haftanın En Önemli 5 Tarih Haberi

Haftanın en önemli beş tarih haberini Tarihten Haberler başlığı altında derledik. 8-15 Mart 2019 haftasının en önemli olaylarını inceledik.

Tarih Haberleri
0 30

Tarihten Haberler: 8-15 Mart 2019

Ders: Tarih olarak her hafta Türkiye ve Dünya gündeminden önemli olayları sizlere aktarıyoruz. Her haftanın en önemli beş tarih haberini Tarihten Haberler başlığı ile size sunuyoruz. 8-15 Mart 2019 haftasının en önemli olaylarını aşağıda inceleyebilirsiniz. Haberler hakkındaki yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum alanını kullanarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın En Önemli 5 Tarih Haberi

Türkiye ve Dünya gündeminden en önemli ve en çok okunan tarih haberlerinden bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki haberler önem sırasına göre değil, oluş sırasına göre listelenmiştir.

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ AÇILDI!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Doğuş Holding’in Avrupa Birliği fonları ile yürüttükleri Rekabetçi Sektörler Programı sayesinde koruma çalışmaları tamamlanan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe Ören Yeri, 8 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açıldı.

Göbeklitepe Nedir?

KAYSERİ’NİN TARİH ÖNCESİ FİLLERİ SERGİSİ AÇILDI!

Kayseri’nin Taşhan bölgesinde bir keçi çobanın yönlendirilmesiyle bulunan ve geç miyosen döneme ait yaklaşık 7,5 milyon yıl öncesiyle tarihlendirilen üç toynaklı atlar, zürafalar, boynuzlugiller ve gergedanlara ait fosiller Kayseri’nin Tarih Öncesi Filleri sergisinde 11 Mart 2019’da ziyaretçilerle buluştu.

HEKATOMNOS ANIT MEZARI VE KUTSAL ALANI UNESCO KALICI MİRAS LİSTESİ’NE ADAY!

13 Mart 2019’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı’nı ziyaret ederek İlk Çağ’ın en önemli mezar anıtı ve ölü kültünün örneklerinden biri olan yapıtın UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne girebilecek bir aday olduğunu, o yüzden de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

MARDİN’DE 815 YILLIK CAMİİ YENİDEN İBADETE AÇILDI!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yer alan ve yapımı Artukoğullarından Artuk Arslan tarafından 1204’te tamamlanan Ulu Cami, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılarak 15 Mart 2019’da yeniden ibadete açıldı.

TÜRK İŞİ DONDURMA FİLMİ GÖSTERİME GİRDİ!

Avustralya’da 1915 Çanakkale Savaşı sırasında yaşayan iki Türk gencinin gerçek hikayesinden yola çıkarak beyazperdeye uyarlanan Türk İşi Dondurma adlı film, 15 Mart 2019’da Türkiye’de gösterime girdi.

# Daha önemli olduğunu düşündüğünüz tarih haberlerini aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. Peki yukarıdaki haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi