Ders: Tarih
Türkiye'nin Tarih Dersi Sayfası

3’te 3 Tarih 7. Bölüm Soruları ve Cevapları

3'te 3 Tarih Yarışması Soruları ve Cevapları (7. Bölüm - 6 Aralık 2018)

3'te 3 Tarih 7. Bölüm Soruları ve Cevapları
0 547

3’te 3 Tarih yarışmasının 7. bölümünde sorulan sorular ve bu sorulara verilen cevapları bu yazımızda yer almaktadır. 3’te 3 Tarih 7. bölüm soruları ve cevapları sıralı halde aşağıda yer almaktadır.

Bu Yazının İçindeki Başlıklar:

3’te 3 Tarih 7. Bölüm Soruları ve Cevapları

3’te 3 Tarih yarışmasının 6 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan 7. bölümünde sorulan tüm soruları ve bu sorulara verilen cevapları aşağıda inceleyebilirsiniz. 3’te 3 Tarih yarışmasının soruları ve cevapları tarihe ilgi duyan herkesin incelemesine açıktır. 3’te 3 Tarih 7. bölüm soruları ve cevapları tarih derslerinin içeriğini zengileştirmekte de kullanılabilir. 3’te 3 Tarih 7. bölüm soruları ve cevapları arasında oldukça ilginç konular bulunmaktadır. İşte 3’te 3 Tarih 7. bölüm soruları ve cevapları;

Yaklaşık 65 milyon yıl önce, aralarında dinozorların da bulunduğu birçok canlı türünün sonunu getirip, toplu yok oluşa neden olmuş felaket hangisidir?

Gök taşı çarpması

Sertab Erener’in birinciliğinden sonra Eurovision şarkı yarışmasını düzenlemeye hak kazanmış olan Türkiye, bu organizasyonu hangi yıl gerçekleştirmiştir?

2004

1402 yılında Timur ve Yıldırım Bayezid arasında gerçekleşen Ankara Savaşı, Ankara’nın hangi ilçesinde yaşanmıştır?

Çubuk

İstanbul Boğazı’nda vapurla taşımacılık hangi yüzyılda başlamıştır?

19. yüzyıl

Hangisi, Osmanlı Dönemi’nde şairler tarafından “keyif dünyasının dört unsuru” denerek övüldüğü, ulema tarafından ise “şeytanın dört veziri” olarak yerildiği iddia edilen öğelerden biri değildir?

Çay

Not: Bu konuyla ilgili Çayın Tarihi ve Türkiye’de Çay Kültürü başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurulmasında hangi uluslararası sorun önemli derecede etkili olmuştur?

1929 Ekonomik Krizi

Osmanlı Donanması’nın Kuzey Afrika’da büyük bir üstünlük elde etmesini sağlayan, 1560 yılında gerçekleşen “deniz savaşı” hangisidir?

Cerbe

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas ili, hangi imparatorluğun sınırlarına milattan sonra dahil olmuştur?

Bizans İmparatorluğu

Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki ilk savaş hangi padişah döneminde yaşanmıştır?

IV. Mehmed

Bugün Galatasaray Lisesi olarak bilinen okul, “Galata Sarayı Ocağı” adıyla hangi Osmanlı padişahı tarafından kurulmuştur?

II. Bayezıd

TBMM “Büyük Millet Meclisi” adıyla hangi tarihte açılmıştır?

23 Nisan 1920

2016 yılında yaptığı referandum sonucu, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan ülke hangisidir?

Birleşik Krallık

II. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atom bombası atan ülke hangisidir

Amerika

Not: Bu konuyla ilgili 2. Dünya Savaşı’nda Amerika ve Japonya Mücadelesi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türk denizciliği için dönüm noktası olan, egemenliğimizin denizlerimizdeki tescili kabul edilen 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren kanun hangisidir

Kabotaj Kanunu

Yaygın kanıya göre, milattan önce 3. yüzyılda yapımına başlanan Çin Seddi’nin, hangi Türk topluluklarının akınlarını önleyebilmek için yapıldığı söylenmektedir?

Hunlar

Fotoğrafta gördüğümüz ve yapımı 1927 yılında tamamlanan Ankara Ulus Meydanı’ndaki anıtın adı nedir?

Zafer Anıtı

Dünya Savaşı’nda İngilizler ve Osmanlılar arasında gerçekleşen ve verilen büyük kayıplara rağmen Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanan savaş hangisidir?7

Kut’ül Amare Savaşı

Hangisi, Yunan Mitolojisi’nin en güçlü tanrısı olarak bilinen “Zeus”un kardeşlerinden biri değildir?

Athena

Not: Bu konuyla ilgili Yunan Mitolojisi Nedir? Yunan Mitolojisinde Tanrılar Nasıl Var Oldu? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bugün “UEFA Avrupa Ligi” ismiyle oynanan turnuvada kupa kazanma başarısı gösteren ilk ve tek spor kulübümüz olan Galatasaray, bu kupayı hangi yıl kazanmıştır?

2000

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil ve Asur gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya’nın kelime anlamı nedir?

İki ırmak arası

16 Mart 1921 tarihinde TBMM ve Sovyet Rusya arasında imzalanan hangi antlaşma ile “Batum” Gürcistan’a bırakılmıştır?

Moskova Antlaşması

Türk kültürünün bilinen en eski ayak topu oyunu olan, kendine has topuna ayakla vurma esasına dayalı oyun hangisidir?

Tepük

3 Temmuz 1992 yılında kurulan “Niğde Üniversite”sinin ismi, hangi yıl “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir?

2017

Görme engelli insanların okumasını sağlayan “Braille Alfabesi” kaçıncı yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır?

19. yüzyıl

Washington’da sergilenen bir tiyatro gösteriminin galasında, John Wilkes Booth isimli aktör tarafından, bulunduğu locada vurularak öldürülen ABD başkanı kimdir?

Abraham Lincoln


#Sizce En Zor Soru Hangisi?

3’te 3 Tarih 7. Bölüm Soruları ve Cevapları hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Not: 3’te 3 Tarih Yarışmasının diğer tüm bölümlerinin sorularını ve cevapları incelemek için 3’te 3 Tarih Soruları ve Cevapları (Tüm Bölümler) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Not: 3’te 3 Tarih Yarışmasının soruları ve cevapları ile bizzat karşılaşmak ve bu yarışmaya katılmak isterseniz 3’te 3 Tarih Nedir? 3’te 3 Tarih’e Nasıl Başvurulur? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bun Yazıları Da Beğenebilirsiniz!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi