11. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

11. SINIF TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Ahilik kurumunun meslek etiği hakkına bilgi veriniz. Ahilik ile günümüz ticaretinin etik değerlerini örnekler üzerinden karşılaştırınız.

2. Osmanlı ekonomisi ile ilgili aşağıdaki temel kavram, unsur ve uygulamaları açıklayınız.

Lonca, Gedik Hakkı, Kapalıçarşı, Kapan, Narh

3. Batıda merkantilizm ve makyavelizm gibi ekonomik yaklaşımdaki değişimler karşısında Osmanlı ekonomik sisteminin durağanlığının nedenleri nelerdir? Bu durağanlık Osmanlı ekonomisin nasıl etkilemiştir?

4. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı Türk toplumunu nasıl etkilemiştir? Örnek olaylar üzerinden açıklayınız.

5. Konargöçer ve yerleşik yaşamda uygulanan eğitim sistemi arasındaki farkları Kök Türk ve Uygur örnekleri üzerinden açıklayınız.

6. İlk Türk İslam Devletlerinde Farabî, El Hazini, Bîrunî, İbni Sina, Harezmî gibi bilginlerin bilime katkıları neler olmuştur?

7. Sıbyan Mektepleri, Medrese, Enderun, Harem ve Şehzadegân mekteplerinde verilen eğitim hakkında bilgi veriniz.

8. Osmanlı Devleti’ndeki azınlık ve yabancı okullar hangileridir? Bu okulların zararlı faaliyetleri neler olmuştur?

9. Tanzimat sonrasında Osmanlı eğitim sisteminde yer alan Aşiret Mektebi adlı okulun açılış amacı nedir?

10. Cumhuriyet Dönemi’nde bilimsel faaliyetleriyle öne çıkan bilim insanlarının çalışmaları hakkında bilgi veriniz.

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

3 Yorum

  1. 11. Sınıf seçmeli tarih yazılısı cevap anahtarını gönderebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.